Eparchie pražská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pražská eparchie
Katedrální chrám svatých Cyrila a Metoděje v Praze
Vznik
Datum 1929
Místo Praha
Registrace v ČR
(dosud neregistrováno)
Statutární orgán
Název Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku
Sídlo Pražská eparchie
Člen Jáchym (Hrdý) do roku 2015 Michal (Dandár) (Archijerej, od roku 2015)
Odkazy
Web [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pravoslavný katedrální chrám svatých Cyrila a Metoděje v Praze

Pražská pravoslavná eparchie (rusky Пражская епархия) je eparchie Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku s ústředím v Praze. Katedrálním chrámem je chrám svatých Cyrila a Metoděje.

Dne 11. ledna 2014 byl Posvátným synodem jmenován pravoslavným arcibiskupem pražským dosavadní titulární biskup hodonínský arcibiskup Jáchym.[1] Bezprostředně poté toto jmenování potvrdil XIII. mimořádný sněm Pravoslavné církve v Českých zemích a na Slovensku, který podle Ústavy tuto kompetenci nemá. Dne 1. února byl v katedrálním chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze intronizován co arcibiskup pražský a českých zemí a ujal se úřadu.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Pravoslavná církev v Čechách a na Moravě odvozuje svůj původ od činnosti svatých Cyrila a Metoděje, slovanských apoštolů vzdělání a učitelů v 9. století. Avšak tato činnost byla záhy přerušena. Místo spojení s Konstantinopolským prestolem a bohoslužbami v rodném slovanském jazyce, se v těchto zemích upevnila jurisdikce papeže a latinské liturgie. Roku 973 bylo v Praze zřízeno biskupství římskokatolické církve.

Současná Pražská eparchie je následnickou organizací České pravoslavné eparchie, založené roku 1929, která původně spadala pod jurisdikci Srbské pravoslavná církve. Eparchie byla složena z České pravoslavné obce, která se oddělila z Československé (husitské) církve v roce 1924. Vůdčí duchovní osobností obce byl biskup Gorazd (Pavlík). Obce a farnosti tvořící tehdejší Eparchii byly rozeseté v různých regionech dnešního Česka. Po popravě biskupa Gorazdа nacisty v roce 1942 byla eparchie prakticky zničena nacistickými okupačními silami.

Eparchie byla obnovena v roce 1945. 8. října 1945 se konal eparchiální sjezd v Olomouci a ten se vyslovil pro přechod České pravoslavné eparchie pod jurisdikci Moskevského patriarchátu. Roku 1946 se eparchie změnila v exarchát Ruské pravoslavné církve. Její prvním exarchou se stal arcibiskup Jelevferij (Voroncov), který do Prahy přicestoval v květnu téhož roku.

V roce 1949 po rozhodnutí eparchiálního sjezdu, který se konal v Praze, byla Česká pravoslavná eparchie rozdělena na dvě samostatné eparchie: Pražskou a olomoucko-brněnskou. Od té doby existuje pražská eparchie ve své současné podobě.

Po vyhlášení autokefality Československé pravoslavné církve v roce 1951 až do roku 1992 byli pražští metropolitové zároveň také představenými celé Československé pravoslavné církve. Od prosince 1992 v souladu s novými stanovami může být hlava Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku nejen arcibiskup pražský, ale také arcibiskup prešovský (hlavní katedra Slovenska).

Vedení eparchie[editovat | editovat zdroj]

Po smrti metropolity Doroteje († 30. prosince 1999) byl na eparchiálním sněmu 11. března 2000 pražským arcibiskupem zvolen metropolita Kryštof. Dne 25. března téhož roku byl v katedrálním chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze vysvěcen do hodnosti arcibiskupa.[2]Od té doby byl hlavou pražské eparchie až do roku 2013, kdy se rozhodl odstoupit kvůli nařčení z údajného porušení slibu mnišství, ačkoli pravdivost těchto nařčení nebyla potvrzena.[3]

Správcem pražské eparchie byl pak jmenován archimandrita Marek Krupica. Ten uvádí, že na základě své funkce je podle církevní ústavy statutárním správcem církve v českých zemích právě on, nikoli olomoucko-brněnský arcibiskup Simeon, který byl po odchodu Kryštofa dočasně pověřen funkcí metropolitního správce pravoslavné církve.[4]

Počátkem října 2013 se arcibiskup Simeon pokusil zbavit Krupicu kněžství, a tím také správcovství pražské eparchie.[5] Posvátný synod však následně označil Simeonovo rozhodnutí za od počátku neplatné, a Marka Krupicu ve funkci ponechal.

Dne 18. května a znovu 19. října 2013 se eparchiální sněm pokusil zvolit nového pražského biskupa, obě volby ale byly neúspěšné. V prosinci byl ve funkci metropolitního správce arcibiskup Simeon nahrazen prešovským arcibiskupem Rastislavem. Eparchiálním správcem byl ponechán až do zvolení nového arcibiskupa Marek Krupica, jinak též duchovní správce církevní obce v Litoměřicích. Dne 11. ledna 2014 byl arcibiskupem jmenován Posvátným synodem dosavadní titulární biskup hodonínský Jáchym Hrdý. Bezprostředně poté toto jmenování potvrdil XIII. mimořádný sněm Pravoslavné církve v Českých zemích a na Slovensku. Dne 1. února byl v katedrálním chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze intronizován coby arcibiskup pražský a českých zemí a ujal se úřadu.

Administrativní uspořádání[editovat | editovat zdroj]

V současnosti na území pražské eparchie funguje 39 chrámů (z nich jeden ve společném užívání s římskokatolickou církví) a 10 kaplí (1 z nich ve společném užívání s Československou církví husitskou), sjednocených v 31 farností. Farnosti se dále dělí na 5 oblastních protopresbyteriátů (děkanství). V rámci eparchie fungují mužské monastýry v Těšově, Chabařovicích a Mostě, ženské monastýry v Loučkách, Abergu u Karlových Varů a nově v Loděnicích u Berouna.

Biskupové[editovat | editovat zdroj]

Pražské biskupství římskokatolické církve (do velkého schizmatu)

Spravující archijerejové:

Biskupové vikáři:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nový metropolita Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku [online]. Pravoslávna cirkev na Slovensku, 2014-01-11. Dostupné online. 
  2. Slavnostní uvedení do úřadu arcibiskupa Kryštofa [online]. hlas.pravoslavi.cz, 2000-04-01. Dostupné online. 
  3. Pravoslavný metropolita Kryštof rezignoval, christnet.cz, 12. 4. 2013
  4. Rozhovor s knězem, který si nebere servítky [online]. Červenobílí, 2013-10-01. Dostupné online. 
  5. M. Krupica zbaven kněžství! M. Krupica již není správcem pražské eparchie! [online]. Pravoslavnacirkev.info, 2013-10-08. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]