Eparchie pražská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pražská pravoslavná eparchie
Katedrální chrám svatých Cyrila a Metoděje v Praze
Vznik
Datum 1929
Místo Praha
Registrace v ČR
Datum 01.01.1994
Statutární orgán
Název Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku
Sídlo Pražská eparchie
Člen Jáchym (Hrdý) do roku 2015 Michal (Dandár) (Archijerej, od roku 2015)
Odkazy
Web http://www.katedrala.info
Rejstřík církví a náboženských společností
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pravoslavný katedrální chrám svatých Cyrila a Metoděje v Praze, Česká republika

Pražská pravoslavná eparchie (ukrajinsky Празька православна єпархія) je eparchie Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku s ústředím v Praze. Katedrálním chrámem je chrám svatých Cyrila a Metoděje.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Pravoslavná církev v Čechách a na Moravě odvozuje svůj původ od činnosti svatých Cyrila a Metoděje, slovanských apoštolů vzdělání a učitelů v 9. století. Avšak tato činnost byla záhy přerušena. Místo spojení s Konstantinopolským prestolem a bohoslužbami v rodném slovanském jazyce, se v těchto zemích upevnila jurisdikce papeže a latinské liturgie. Roku 973 bylo v Praze zřízeno biskupství římskokatolické církve.

Současná Pražská pravoslavná eparchie je následnickou organizací Československé pravoslavné eparchie, založené roku 1929, která původně spadala pod jurisdikci Srbské pravoslavná církve. Eparchie byla složena z Československé pravoslavné obce, která se oddělila z Československé (husitské) církve v roce 1924. Vůdčí duchovní osobností obce byl biskup Gorazd II (Pavlík). Obce a farnosti tvořící tehdejší eparchii byly rozeseté v různých regionech dnešního Česka. Po popravě biskupa Svatého Gorazdа II nacisty v roce 1942 byla eparchie prakticky zničena nacistickými okupačními silami.

Eparchie byla obnovena v roce 1945 a 8. října 1945 se konal eparchiální sjezd v Olomouci, který se vyslovil pro přechod Československé pravoslavné eparchie pod jurisdikci Moskevského patriarchátu. Roku 1946 se eparchie změnila v exarchát Ruské pravoslavné církve. Prvním exarchou nové Církve se stal arcibiskup Jelevferij (Voroncov), který do Prahy přicestoval ze Sovětského svazu v květnu téhož roku.

V roce 1949 po rozhodnutí eparchiálního sjezdu, který se konal v Praze, byla Československá pravoslavná eparchie rozdělena na dvě samostatné eparchie: Pražskou a olomoucko-brněnskou. Od té doby existuje pražská pravoslavná eparchie ve své současné podobě.

Po získání požehnání na autokefalitu od Ruské pravoslavné církve a vyhlášení samostatností Pravoslavné církve v Československu v roce 1951 až do roku 1992 byli pražští metropolitové zároveň také představenými celé Pravoslavné církve v Československu. Od prosince 1992 v souladu s novými stanovami může být hlava Pravoslavné církve v Česku a na Slovensku nejen arcibiskup pražský, ale také arcibiskup prešovský (hlavní katedra Slovenska).

Po smrti metropolity Doroteje († 30. prosince 1999) byl na eparchiálním sněmu 11. března 2000 pražským arcibiskupem zvolen metropolita Kryštof.[zdroj?] Dne 25. března téhož roku byl v katedrálním chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze vysvěcen do hodnosti arcibiskupa.[1] Od té doby byl hlavou pražské pravoslavné eparchie až do roku 2013, kdy se rozhodl dobrovolně odstoupit kvůli porušení slibu mnišství.[2]

Statutárním správcem pražské eparchie byl pak jmenován archimandrita ThDr. Marek Krupica, Th.D.

Dne 18. května a znovu 19. října 2013 se eparchiální sněm pokusil zvolit nového pražského biskupa, obě volby ale byly neúspěšné. V prosinci funkci metropolitního správce přebírá prešovský arcibiskup Rastislavem. Eparchiálním správcem byl ponechán až do zvolení nového arcibiskupa Marek Krupica, jinak též duchovní správce Pravoslavné církevní obce v Litoměřicích. Dne 11. ledna 2014 byl arcibiskupem jmenován Posvátným synodem dosavadní titulární biskup hodonínský Jáchym Hrdý. Bezprostředně poté toto jmenování potvrdil XIII. mimořádný sněm Pravoslavné církve v Českých zemích a na Slovensku. Dne 1. února byl v katedrálním chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze intronizován coby arcibiskup pražský a českých zemí a ujal se úřadu.

Dne 11. ledna 2014 byl Posvátným synodem jmenován pravoslavným arcibiskupem pražským dosavadní titulární biskup hodonínský arcibiskup Jáchym.[3] Bezprostředně poté toto jmenování potvrdil XIII. mimořádný sněm Pravoslavné církve v Českých zemích a na Slovensku. Dne 1. února 2014 byl v katedrálním chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze intronizován nový arcibiskup pražský a českých zemí a ihned se ujal úřadu.

Vedení eparchie[editovat | editovat zdroj]

Včele pražské pravoslavné eparchie a předsedou eparchiální rady je Jeho Vysokopřeosvícenost +Michal (ThLic. Michal Dandár, Ph.D.) — arcibiskup pražský a českých zemí. Osobní tajemník arcibiskupa - prot. Mgr. Milan Bílý, tajemník arcibiskupa pro vztahy s veřejností - diákon Mgr. Alexandr Lukanič, referent pro zahraniční vztahy - jer. Kyril Karen Sarkissian, diákon arcibiskupa - protodiákon Valeriy Samolyuk.

Ředitelem Úřadu eparchiální rady Pražské pravoslavné eparchie je prot. Štefan Lohojda, funkcí ekonomky a pokladní obsadila Nicole Musilová.[4]

Administrativní uspořádání[editovat | editovat zdroj]

V současnosti na území pražské eparchie funguje 39 chrámů (z nich jeden ve společném užívání s římskokatolickou církví) a 10 kaplí (1 z nich ve společném užívání s Československou církví husitskou), sjednocených v 31 farností.[zdroj?] Oficiálně v Pražském okružním protopresbyterátu (Arciděkanát) Ministerstvo kultury České republiky eviduje deset Pravoslavných církevních obci.[5] Dále součástí pražské pravoslavné eparchie jsou STŘEDOČESKÝ OKRUŽNÍ PROTOPRESBYTERÁT (ARCIDĚKANÁT) s 9 Pravoslavnými církevními obci, KARLOVARSKÝ OKRUŽNÍ PROTOPRESBYTERÁT se 4 Pravoslavnými církevními obci, PLZEŇSKÝ OKRUŽNÍ PROTOPRESBYTERÁT s 9 Pravoslavnými církevními obci, ÚSTECKÝ OKRUŽNÍ PROTOPRESBYTERÁT s 10 Pravoslavnými církevními obci, LIBERECKÝ OKRUŽNÍ PROTOPRESBYTERÁT s 6 Pravoslavnými církevními obci, VÝCHODOČESKÝ OKRUŽNÍ PROTOPRESBYTERÁT s 4 Pravoslavnými církevními obci, JIHOČESKÝ OKRUŽNÍ PROTOPRESBYTERÁT s 3 Pravoslavnými církevními obci a tři kláštery Pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily v Loděnici u Berouna, Monastýr Proměnění Páně v Těšově u Chebu a Monastýr sv. Mikuláše na Doubské hoře u Karlových Varů.[6] V rámci eparchie de facto plnohodnotně funguje jen jeden klášter v Loděnicích u Berouna zasvěcený sv. Václavu a sv. Ludmile.

Biskupové[editovat | editovat zdroj]

Spravující archijerejové:

Biskupové vikáři:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Slavnostní uvedení do úřadu arcibiskupa Kryštofa [online]. hlas.pravoslavi.cz, 2000-04-01. Dostupné online. 
  2. Pravoslavný metropolita Kryštof rezignoval, christnet.cz, 12. 4. 2013
  3. Nový metropolita Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku [online]. Pravoslávna cirkev na Slovensku, 2014-01-11. Dostupné online. 
  4. Organizace – Pravoslavná církev [online]. [cit. 2019-01-13]. Dostupné online. (česky) 
  5. Výpis z Rejstříku evidovaných právnických osob. www3.mkcr.cz [online]. [cit. 2019-01-13]. Dostupné online. 
  6. Organizace – Pravoslavná církev [online]. [cit. 2019-01-13]. Dostupné online. (česky) 
  7. Schematismus | Olomoucko-brněnská eparchie [online]. [cit. 2019-01-13]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]