Přeskočit na obsah

Slatinka (Brno)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Slatinka
Slatinka
Slatinka
Lokalita
Charakterosada
Městská částBrno-Slatina
ObecBrno
OkresBrno-město
KrajJihomoravský kraj
Historická zeměMorava
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální územíSlatina
PSČ627 00
Slatinka
Slatinka
Další údaje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slatinka (německy Klein Latein) je osada a ulice v Brně, v městské části Brno-Slatina.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Slatinka vznikla ve druhé třetině 18. století. Asi 1,5 kilometru na jih od Slatiny, na okraji slatinského katastru, byl v roce 1732 vybudován poutní kostel Panny Marie Bolestné, který nechal postavit majitel líšeňského panství Jan Kryštof z Freyenfelsu. Kolem chrámu záhy vyrostla malá osada s hospodou a několika domky, které tvořily velmi krátkou ulicovku.[1] Osada byla pojmenována Mariánská Hvězda (německy Maria Stern), ale vžil se název Slatinka.[2] Při josefinských reformách byl kostel v roce 1784 zrušen a následně zbořen. Pravděpodobně na jeho místě byla koncem 19. století postavena z cihlového režného zdiva novogotická kaple stejného zasvěcení, která stojí mezi domky, přibližně v polovině délky ulicovky. Osada se totiž během druhé poloviny 19. století rozrostla zhruba na dvojnásobek své původní délky směrem k severu. V roce 1919 se společně s celou Slatinou stala součástí Brna.[1]

V roce 1887 byla kolem severního konce Slatinky, v její těsné blízkosti, postavena Vlárská dráha, přes kterou vede jediný příjezd do osady. Ve druhé polovině 20. století pokračovala izolace osady od okolních sídel vybudováním letiště Brno-Tuřany (jižně od Slatinky), průmyslových areálů kolem slatinského nádraží (severně od osady) a také stavbou dálnice D1, která kolem Slatinky prochází a odděluje ji od zbytku Slatiny.[1]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Do Slatinky vede jediný příjezd od nádraží Slatina ulicí Drážní, ulice Slatinka je slepá. Na křižovatce obou ulic, před železničním přejezdem, je konečná zastávka městské autobusové linky 77; vozidla se otáčí v prostoru křižovatky. Noční doprava sem není zajišťována.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c KUČA, Karel. Brno – vývoj města, předměstí a připojených vesnic. Praha: Baset, 2000. ISBN 80-86223-11-6. S. 514. 
  2. FASORA, Lukáš; ŠTĚPÁNEK, Václav, a kol. Dějiny Brna 6: Předměstské obce. Brno: Statutární město Brno a Archiv města Brna, 2017. ISBN 978-80-86736-54-9. S. 843. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]