Obřany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o městské čtvrti a katastrálním území v Brně. Další významy jsou uvedeny na stránce Obřany (rozcestník).
Obřany
Obřany vyfotografované z Obřanského mostu
Základní informace
Charakter sídla městská čtvrť
Počet obyvatel 2 579 (26. 3. 2011[1])
Domů 1 118
Lokalita
PSČ 614 00 až 622 00
Statutární město Brna
Městská část/obvod Brno-Maloměřice a Obřany
Historická země Morava
Katastrální území Obřany (5,28[2] km²)
Zeměpisné souřadnice
Obřany na mapě
Další údaje
Kód části obce 411841
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obřany (německy Oberseß) jsou městská čtvrť na severovýchodním okraji statutárního města Brna. Její katastrální území má rozlohu 5,28 km². Původně samostatná obec byla k Brnu připojena v roce 1919, od 24. listopadu 1990 je součástí samosprávné městské části Brno-Maloměřice a Obřany. Žije zde přibližně 2600 obyvatel.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Obřany se rozkládají na pravém břehu Svitavy a mají charakter větší vesnice, který je narušený malým sídlištěm na konci zástavby. Osu čtvrti tvoří Fryčajova ulice, spojující Obřany jak se sousedními Maloměřicemi, tak i se sousední obcí Bílovice nad Svitavou. Východně od Fryčajovy ulice se na kopci nachází zdejší farní kostel sv. Václava. Na jihu Obřan se v těsné blízkosti mostu přes Svitavu nachází nepřehlédnutelná chátrající budova někdejší Obřanské textilní továrny, kterou do roku 1939 vlastnil židovský podnikatel Adolf Essler.

Východně od zástavby Obřan se na vysoké ostrožně nad řekou Svitavou (na jejím pravém břehu) nachází pravěké hradiště. Ještě východněji, avšak na levé straně Svitavy, již v katastru obce Kanice, se nacházejí ruiny hradu Obřany.

Sousedící katastrální území a obce[editovat | editovat zdroj]

Obřany sousedí v rámci Brna s těmito katastrálními územími: s Lesnou na západě, s Husovicemi na jihozápadě, s Maloměřicemi na jihu, a se Soběšicemi na severu. Dále pak sousedí s těmito obcemi: s Kanicemi na východě, a s Bílovicemi nad Svitavou na severu.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Dopravní spojení s ostatními částmi Brna zajišťuje Dopravní podnik města Brna prostřednictvím autobusové linky 75 a noční autobusové linky N94, které zajíždějí i do obce Bílovice nad Svitavou. Občané se také mohou dopravit tramvají č. 4, která staví u Obřanského mostu v sousedních Maloměřicích. Po dobu výluky od září 2017 do října 2018 obsluhuje Obřany i prodloužená autobusová linka 57.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Statistický lexikon obcí 2013. Základní údaje za obce, části obcí a základní sídelní jednotky podle krajů a okresů. Jihomoravský kraj – okres Brno-město [online]. Praha: Český statistický úřad, 2013-10-31 [cit. 2015-01-21]. Obsahuje základní výsledky sčítání lidu, domů a bytů, provedeného k 26. březnu 2011. Dostupné online. 
  2. Územně identifikační registr ČR. Katastrální území Obřany: podrobné informace [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FLODROVÁ, Milena. Brno v proměnách času (Malá zamyšlení). Brno: Šimon Ryšavý, 2008. 179 s. ISBN 978-80-86137-79-1. Kapitola Spletité Obřany, s. 145-148. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]