Muzeum břidlice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muzeum břidlice
Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Kód památky 27257/8-2538 (PkMISSezObr)
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum břidlice se nachází v Budišově nad Budišovkou, v Moravskoslezském kraji a je jediné toho druhu v ČR. Založeno bylo v r. 1996 a umístěno do historické budovy bývalého vodního mlýna, Na mlýnské strouze čp. 230, nemovité památky ČR, zapsané NPÚ pod č. 27257/8-2538.[1] Muzeum seznamuje návštěvníky se vznikem břidlice, těžbou a jejím zpracováním v celé oblasti Budišova nad Budišovkou. Expozice je členěna na naučné panely zobrazující vývoj břidlic, popis povrchových i hlubinných dolů v dané oblasti, dále jsou zde umístěny vitríny s jednotlivými exponáty, hornickým náčiním počínaje a břidlicovými výrobky konče. Jsou zde předvedeny břidlicové výrobky dob minulých, jakými byly například břidlicové školní tabulky nebo později vyráběné gramofonové desky.

Zajímavá je i expozice s fosíliemi otisknutými v břidlicových deskách. Jsou zde otisky kapradin i kulmské fauny. Celá expozice je doplněna videoprojekcí, která formou reportážního snímku ukazuje návštěvníkům skutečnou těžbu v jednom z posledních provozů – hlubinný důl u Budišova n. B. V průběhu návštěvy muzea nechybí výklad fundované průvodkyně. K dispozici jsou různé dokumenty vztahující se k danému tématu a upomínkové předměty. Návštěvník má také možnost vyzkoušet si práci při štípání břidlice a odnést si domů vlastnoručně vyrobený suvenýr. V blízkosti muzea se nachází jiná nemovitá památka, kamenný most přes Budišovku se sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1725.

Historie těžby[editovat | editovat zdroj]

13. století – založení hornické osady u naleziště stříbrných a olověných rud. V 19. století byla zahájena těžba jílových břidlic pro krytinu, obklady a dlažby. K velkému útlumu těžby došlo po 2. světové válce, vlivem odsunu velké části původního německého obyvatelstva. 2003 – ukončena těžba v dole Lesní zátiší, kde důl krátce provozoval Státní statek a později firma SLATE B.D.S.O. a.s..

Břidlicová stezka[editovat | editovat zdroj]

Na muzeum břidlice navazuje břidlicová naučná stezka. Délka trasy je 33km. Nástup na trasu je v železničních stanicích:

 1. Budišov nad Budišovkou
 2. Svatoňovice
 3. Čermná ve Slezsku

Jednotlivá místa naučné stezky:

 1. Woodboys – důl z 19. Století, uzavřen asi po roce 1945.
 2. Lesní Zátiší – důl Staré Oldřůvky a povrchový břidlicový lom.
 3. Starooldřůvecký mlýn – štoly dolu Wilibald (stříbro-olověné rudy) a břidlicová halda.
 4. Na Skalce – zatopené ložisko břidlic.
 5. Údolí Oldřůvky – štolové horizonty nad haldou a malá průzkumná díla.
 6. Čermenský mlýn – zachovalá budova těžební společnosti, stopy po povrchové těžbě a zatopené důlní dílo „Rodrigesův hrob“ a „Modrá štola“.
 7. Nad Čermenským mlýnem – úklonná štola a těžní šachta hlubinného dolu.
 8. Žlutý květ – štola „Žluté písky“, štola Žlutý květ“ a Lelkův lom.
 9. Černý důl – štola, zbytky staveb a zídek. Chráněný přírodní útvar – zimoviště netopýrů.

Značení stezky: Stezka je vyznačena malovanými značkami, na rozcestích poblíž míst v blízkosti trasy jsou umístěny směrovky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-08-05]. Identifikátor záznamu 138490 : Vodní mlýn. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

a další podrobnosti pro turisty