Rezavka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Rezavka
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Přírodní rezervace Rezavka
Přírodní rezervace Rezavka
Základní informace
Vyhlášení 27. května 1998
Vyhlásil Město Ostrava
Nadm. výška 211–215 m n. m.
Rozloha 84,05 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Ostrava-město
Umístění Svinov
Souřadnice
Rezavka
Rezavka
Další informace
Kód 1965
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Rezavka je přírodní rezervace nacházející se na katastru ostravského městského obvodu Svinov. Rezavkou protéká potok Mlýnka.

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Skládá se z lužního lesa v okolí slepého ramene Odry a rozsáhlých rákosin Vrbenského rybníka. Lesní porost je tvořen kombinací jilmových doubrav a mokřadních olšin. Roste zde celá řada zvláště chráněných rostlin, jako je např. kruštík polabský (Epipactis albensis), sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), lilie zlatohlávek (Lilium martagon) či kruštík modrofialový (Epipactis purpurata). Mezi další vzácné zástupce flóry patří nadmutice bobulnatá (Cucubalus baccifer), kosatec žlutý (Iris pseudacorus) a hvězdnatec zubatý (Hacquetia epipactis). Tyto rostliny řadíme mezi regionálně významné druhy.

Území přiléhající k vodě je porostlé společenstvy rákosin a vysokých ostřic. Roste zde např. žebratka bahenní (Hottonia palustris). Prostředí poskytuje vhodné podmínky pro rozmnožování čolka velkého (Triturus cristatus) či skokana ostronosého (Rana arvalis). Mimo ně pak samozřejmě i mnoha běžným druhům bezobratlých, ryb, ptáků a savců.

Významnost přírodní památky podtrhuje přítomnost vzácných druhů hub, jako je např. ohnivec rakouský (Sarcoscypha austriaca), šťavnatka narudlá (Hygrophorus leucophaeus), bělochoroš jabloňový (Aurantioporus fissilis), ostropórka lužní (Oxyporus late-marginatus), pevník kaštanový (Lopharia spadicea) či bradavnatka Eutypa scoparia.

Rezavka 12.jpg

Další informace[editovat | editovat zdroj]

V Rezavce je naučná stezka a také dřevěná ptačí pozorovatelna.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]