Hvězdnatec zubatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHvězdnatec zubatý
alternativní popis obrázku chybí
Hvězdnatec zubatý (Hacquetia epipactis)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád miříkotvaré (Apiales)
Čeleď miříkovité (Apiaceae)
Rod hvězdnatec (Hacquetia)
Neck. ex DC.
Binomické jméno
Hacquetia epipactis
(Scop.) DC., 1830
Synonyma
  • hvězdnatec čemeřicový [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nákres hvězdnatce zubatého

Hvězdnatec zubatý (Hacquetia epipactis) je jediný, žlutě vykvétající rostlinný druh monotypického rodu hvězdnatecfenologickým optimem od konce března do začátku května.[2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Areál hvězdnatce zubatého je poměrně malý, obsahuje pouze oblasti v jihovýchodních Alpách a západních Karpatech. Roste na Slovensku, v Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku, ostrůvkovitě i v severní Itálii. Jeho severní hranice probíhá jihem Polska a západní vede přes Moravu; v Čechách se neobjevuje.

ČR roste jako vlhkomilný a stínomilný druh v listnatých lesích, v době svého časného jarního kvetení však obvykle kvete ještě na plném slunci. Nejlépe se mu daří na hlinitých až jílovitých vlhkých půdách s dostatkem humusu, nejčastěji v mezofytiku středních a vyšších poloh východní a střední Moravy.

Vzhledem k nemnohým a stále méně početným místům výskytu je "Červeným seznamem cévnatých rostlin České republiky" hvězdnatec zubatý zařazen do skupiny potenciálně ohrožených druhů (C4a).[3][4][5]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá bylina s 20 až 25 cm vysokými čtyřhrannými nevětvenými květními lodyhami které jsou lysé a bez listů. Vyrůstají společně s přízemními listy z krátkého, šupinatého, černohnědého plazivého oddenku. Listy mají dlouhé řapíky a jejich v obrysu okrouhlé čepele jsou dlanitě rozčleněny do 3 až 5 jasně zelených obvejčitých, 2 až 4 cm dlouhých úkrojků s třemi laloky které jsou na vrcholu zubaté. Listy vyrůstají až po odkvětu.

Květné lodyhy nesou malé žluté květy sestavené do květenství jednoduchého okolíku. Jeho obal je tvořen 5 až 6 nápadnými zelenými nebo žlutozelenými pilovitými obvejčitými listeny dlouhými 2 až 3 cm které okolík značně přesahují. Pravidelné drobné žluté květy jsou po obvodu okolíku krátce stopkaté samčí a ve středu přisedlé oboupohlavné. Mají vytrvalé zašpičatělé kališní lístky 0,5 až 1 mm dlouhé, přímé žluté lístky korunní a nápadně dlouhé tyčinkyprašníky které se mohou dotknout blizen na prodloužených čnělkách sousedních květů; opylení je proto převážně geitonogamické. Tento kryptofytploidii 2n = 16.

Plodem je v obrysu eliptická až okrouhlá, ze stran zploštělá, lysá, visící dvounažka se zaschlými kališními lístky. Každá asi 4 mm velká nažka má 5 podélných, nitkovitých žeber a obsahuje semeno, jehož bílek je na vnitřní straně plochý.

Hvězdnatec je vhodnou rostlinou pro pokrytí půdy na vlhkém a zastínném místě, např. ve světlejším stínu listnatých stromů nebo na skalce, odkud samovolným vysemeňováním dochází k expanzi rostlin. V zahradnické praxi se rozmnožuje rozdělováním trsů po odkvětu.[3][4][6][7]

Symbolika[editovat | editovat zdroj]

Rostlina je symbolem města Český Těšín, kde bývá nazývána jako "Těšíňanka" a její květ zde zdobí materiály mnoha sdružení, vydavatelství a iniciativ. Zasloužilým osobám regionu se věnují zlaté či stříbrné stylizované květy hvězdnatce, bývá i námětem místních výtvarných umělců, např. Idy Münzbergové.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BioLib.cz – Hacquetia epipactis (Hvězdnatec zubatý) [online]. BioLib.cz [cit. 2013-07-28]. Dostupné online. 
  2. Seznam cévnatých rostlin květeny České republikyDANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 28.07.2013]. Čís. 84, s. 647-811. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 
  3. a b HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Hvězdnatec zubatý [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 16.07.2007 [cit. 2013-07-28]. Dostupné online. (česky) 
  4. a b HRONEŠ, Michal. Natura Bohemica: Hvězdnatec zubatý [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 02.02.2010 [cit. 2013-07-28]. Dostupné online. (česky) 
  5. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 28.07.2013]. Čís. 84, s. 631-645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 
  6. BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska IV/1: Hacquetia epipactis [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1984 [cit. 2013-07-28]. S. 185-187. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-02. (slovensky) 
  7. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Hvězdnatec zubatý [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2013-07-28]. S. 649. Dostupné online. (česky) 
  8. Archivovaná kopie. www.infopoint-ceskytesin.cz [online]. [cit. 2016-09-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-01. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]