Hvězdnatec zubatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Hvězdnatec zubatý

alternativní popis obrázku chybí
Hvězdnatec zubatý (Hacquetia epipactis)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: miříkotvaré (Apiales)
Čeleď: miříkovité (Apiaceae)
Rod: hvězdnatec (Hacquetia)
Neck. ex DC.
Binomické jméno
Hacquetia epipactis
(Scop.) DC.
Synonyma
  • hvězdnatec čemeřicový [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nákres hvězdnatce zubatého

Hvězdnatec zubatý (Hacquetia epipactis) je jediný, žlutě vykvétající rostlinný druh monotypického rodu hvězdnatecfenologickým optimem od konce března do začátku května.[2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Areál hvězdnatce zubatého je poměrně malý, obsahuje pouze oblasti v jihovýchodních Alpách a západních Karpatech. Roste na Slovensku, v Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku, ostrůvkovitě i v severní Itálii. Jeho severní hranice probíhá jihem Polska a západní vede přes Moravu; v Čechách se neobjevuje.

ČR roste jako vlhkomilný a stínomilný druh v listnatých lesích, v době svého časného jarního kvetení však obvykle kvete ještě na plném slunci. Nejlépe se mu daří na hlinitých až jílovitých vlhkých půdách s dostatkem humusu, nejčastěji v mezofytiku středních a vyšších poloh východní a střední Moravy.

Vzhledem k nemnohým a stále méně početným místům výskytu je "Červeným seznamem cévnatých rostlin České republiky" hvězdnatec zubatý zařazen do skupiny potencionálně ohrožených druhů (C4a).[3][4][5]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá bylina s 20 až 25 cm vysokými čtyřhrannými nevětvenými květními lodyhami které jsou lysé a bez listů. Vyrůstají společně s přízemními listy z krátkého, šupinatého, černohnědého plazivého oddenku. Listy mají dlouhé řapíky a jejich v obrysu okrouhlé čepele jsou dlanitě rozčleněny do 3 až 5 jasně zelených obvejčitých, 2 až 4 cm dlouhých úkrojků s třemi laloky které jsou na vrcholu zubaté. Listy vyrůstají až po odkvětu.

Květné lodyhy nesou malé žluté květy sestavené do květenství jednoduchého okolíku. Jeho obal je tvořen 5 až 6 nápadnými zelenými nebo žlutozelenými pilovitými obvejčitými listeny dlouhými 2 až 3 cm které okolík značně přesahují. Pravidelné drobné žluté květy jsou po obvodu okolíku krátce stopkaté samčí a ve středu přisedlé oboupohlavné. Mají vytrvalé zašpičatělé kališní lístky 0,5 až 1 mm dlouhé, přímé žluté lístky korunní a nápadně dlouhé tyčinkyprašníky které se mohou dotknout blizen na prodloužených čnělkách sousedních květů; opylení je proto převážně geitonogamické. Tento kryptofytploidii 2n = 16.

Plodem je v obrysu eliptická až okrouhlá, ze stran zploštělá, lysá, visící dvounažka se zaschlými kališními lístky. Každá asi 4 mm velká nažka má 5 podélných, nitkovitých žeber a obsahuje semeno, jehož bílek je na vnitřní straně plochý.

Hvězdnatec je vhodnou rostlinou pro pokrytí půdy na vlhkém a zastínném místě, např. ve světlejším stínu listnatých stromů nebo na skalce, odkud samovolným vysemeňováním dochází k expanzi rostlin. V zahradnické praxi se rozmnožuje rozdělováním trsů po odkvětu.[3][4][6][7]

Symbolika[editovat | editovat zdroj]

Rostlina je symbolem města Český Těšín, kde bývá nazývána jako "Těšíňanka" a její květ zde zdobí materiály mnoha sdružení, vydavatelství a iniciativ. Zasloužilým osobám regionu se věnují zlaté či stříbrné stylizované květy hvězdnatce, bývá i námětem místních výtvarných umělců, např. Idy Münzbergové.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BioLib.cz – Hacquetia epipactis (Hvězdnatec zubatý) [online]. BioLib.cz, [cit. 2013-07-28]. Dostupné online.  
  2. Seznam cévnatých rostlin květeny České republikyDANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012, čís. 84 [cit. 28.07.2013], s. 647-811. Dostupné online. ISSN 0032-7786.  (anglicky) 
  3. a b HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Hvězdnatec zubatý [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 16.07.2007, [cit. 2013-07-28]. Dostupné online. (česky) 
  4. a b HRONEŠ, Michal. Natura Bohemica: Hvězdnatec zubatý [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 02.02.2010, [cit. 2013-07-28]. Dostupné online. (česky) 
  5. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012, čís. 84 [cit. 28.07.2013], s. 631-645. Dostupné online. ISSN 0032-7786.  (anglicky) 
  6. BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska IV/1: Hacquetia epipactis [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, [cit. 2013-07-28]. S. 185-187. Dostupné online. (slovensky) 
  7. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Hvězdnatec zubatý [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, [cit. 2013-07-28]. S. 649. Dostupné online. (česky) 
  8. http://www.infopoint-ceskytesin.cz/turistika/zajimavosti?print

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]