Čestné pohřebiště na Ústředním hřbitově v Brně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čestné pohřebiště na Ústředním hřbitově v Brně
Pilíř se sochou vojína na pohřebišti
Pilíř se sochou vojína na pohřebišti
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
ObecŠtýřice
Zeměpisné souřadnice
Map
Odkazy
Kód památky11789/7-296 (PkMISSezObrWD) (součást památky Ústřední hřbitov v Brně)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čestné pohřebiště na Ústředním hřbitově v Brně je pohřebiště osob zesnulých v době druhé světové války, zbudované v poválečném období a upravené na přelomu 70. a 80. let. Nalézá se na ulici Jihlavská ve Štýřicích v městské části Brno-střed.

Je to pohřebiště rumunských spojeneckých vojsk a účastníků domácího odboje z období 2. světové války, postavené v letech 1945-1946 jako součást Ústředního hřbitova v Brně.[1] V letech 19791980 byla provedena jeho rekonstrukce.

Uprostřed pohřebiště stojí pilíř se sochou vojína a mezi kolumbáriem s urnami sovětských důstojníků a přístupovým schodištěm se nachází hromadné hroby vojáků. Nad nimi jsou dva protilehlé monumenty z pohledového betonu s reliéfní výzdobou od Miloše Axmana. V dolní části pohřebiště stojí 39 m vysoký zkosený betonový pylon. Při rekonstrukci sem byla umístěna také těžká vojenská technika a tanky, které ale byly koncem roku 1991 odstraněny.

Od roku 1989 je pohřebiště dle nařízení vlády č. 171/1998 Sb. národní kulturní památkou České republiky.[2] Pietní akty se zde konají v den výročí osvobození Brna (26. dubna) a v prvních květnových dnech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Čestné pohřebiště na Ústředním hřbitově
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-12-15]. Identifikátor záznamu 133680 : Ústřední hřbitov. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]