Peregrin Obdržálek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Peregrin Obdržálek
Narození 9. května 1825
Morava
Úmrtí 29. května 1891 (ve věku 66 let)
Břest
Povolání spisovatel a katolický kněz
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Peregrin Obdržálek (9. května 1825, Slavkov u Brna29. května 1891, Břest u Kroměříže) byl katolickým knězem, autorem věroučné literatury, satiry, ale též humoristických povídek a veršů.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Peregrin Obdržálek studoval v Uherské Skalici, ve Strážnici, filosofii a bohosloví pak v Brně. Byv roku 1850 vysvěcen na kněze, kaplanoval v Dražovicích, Topolanech, Brankovicích, Pustiměři a v Tiché u Frenštátu pod Radhoštěm, posléze se stal farářem v Blansku; za svého působení v Břestu byl navíc jmenován i čestným konsistorním radou.

Během své služby všude zakládal knihovny při školách, sháněl údy pro rozličná dědictví, zřizoval hospodářské spolky, záložny a též přispíval pilně do časopisů politických a zábavnopoučných veršem i prosou. Zejména vynikl jako humoristický satirik, jeho pojednání Maloměstské dívek vychování, Nedělní zábava maloměšťáků, Osudná stovka či námluvy na venkově a mnohá jiná vyšla v kalendáři Moravan. Drahně kázání a písní s nápěvy uveřejnil v časopise Posvátná kazatelna. Vydal též Cvičení maličkých ve svatém náboženství křesťansko-katolickém, útlou knížečku pro děti, shrnující ve verších stručně biblické dějiny a nejzákladnější prvky učení katechismu. Ve svých dílech užíval někdy také pseudonymu Pelhřim Obdržálek.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]