Peregrin Obdržálek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Důstojný pán
Peregrin Obdržálek
Mons. Peregrin Obdržálek
Mons. Peregrin Obdržálek
Církevřímskokatolická
Svěcení
Kněžské svěcení1850
Osobní údaje
Datum narození2. května 1825
Místo narozeníSlavkov u Brna
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Datum úmrtí29. dubna 1891 (ve věku 65 let)
Místo úmrtíBřest
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Vyznánířímskokatolické
Povolání
Církevní heraldika
Římskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peregrin Obdržálek (2. května 1825, Slavkov u Brna[1]29. dubna 1891, Břest[2] u Kroměříže) byl katolickým knězem, autorem věroučné literatury, satiry, ale též humoristických povídek a veršů.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Epitafní deska, hřbitov Břest

Peregrin Obdržálek studoval v Uherské Skalici, ve Strážnici, filosofii a bohosloví pak v Brně. Byv roku 1850 vysvěcen na kněze, kaplanoval v Dražovicích, Topolanech, Brankovicích, Pustiměři a v Tiché u Frenštátu pod Radhoštěm, posléze se stal farářem v Blansku; za svého působení v Břestu byl navíc jmenován i čestným konsistorním radou.

Během své služby všude zakládal knihovny při školách, sháněl údy pro rozličná dědictví, zřizoval hospodářské spolky, záložny a též přispíval pilně do časopisů politických a zábavnopoučných veršem i prosou. Zejména vynikl jako humoristický satirik, jeho pojednání Maloměstské dívek vychování, Nedělní zábava maloměšťáků, Osudná stovka či námluvy na venkově a mnohá jiná vyšla v kalendáři Moravan. Drahně kázání a písní s nápěvy uveřejnil v časopise Posvátná kazatelna. Vydal též Cvičení maličkých ve svatém náboženství křesťansko-katolickém, útlou knížečku pro děti, shrnující ve verších stručně biblické dějiny a nejzákladnější prvky učení katechismu. Ve svých dílech užíval někdy také pseudonymu Pelhřim Obdržálek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]