Záhlinické rybníky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní park
Přírodní park Záhlinické rybníky
Záhlinické rybníky
Záhlinické rybníky
Základní informace
Vyhlášení12. dubna 1995
VyhlásilOkresní úřad Kroměříž
Nadm. výška187 m n. m.
Rozloha500 ha
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresKroměříž
UmístěníKroměříž, Záhlinice, Hulín
Souřadnice
Záhlické rybníky
Záhlické rybníky
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Záhlinické rybníky je soustava čtyř rybníků, nacházejí se na střední Moravě asi 200 m západně od obce Záhlinice v k.u. Hulín v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji v Hornomoravském úvalu u ústí Rusavy do Moravy. Jde o významné stanoviště a hnízdiště vodních a tažných ptáků.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rybníky v Záhlinicích byly budovány již od 14. století. V letech 1547 - 1573 je rozšířil olomoucký biskup Jan Dubravius. V 18. století byly rybníky vysušeny a přeměněny na pastviny.

Rybníky byly obnoveny až v letech 1953 – 1981 Státním rybářstvím Přerov.

Celková rozloha rybníků je 239 ha. V roce 1978 byly Svárovský a Doubravický rybník rozdělen na několik menších ploch. Svárovský rybník byl rozdělen na tři části Doubravický na pět.

Od roku 1992 má rybníky v pronájmu firma Rybářství Hulín, která chová kapry, amury, tolstolobiky, líny, štiky a sumce. Kromě ryb se zde také chová vodní drůbež.

Přírodní park[editovat | editovat zdroj]

Přírodní park byl vyhlášen 12. dubna 1995 na ploše 500 ha, kromě samotných rybníků zahrnuje i starý dubový porost Zámeček táhnoucí se od rybníků západně až ke Kroměříži, kde se nachází také myslivna Zámeček. V ní se narodil Ferdinand Stolička (7. červen 183819. červen1874 Murghí, Ladak, Indie), přírodovědec, geolog a paleontolog, který působil v Indii a Himálaji.

Další částí parku je Filena, lužní les četnými tůněmi, jižně od Svárovského rybníka směrem k řece Moravě.

Východně a jihovýchodně od Svárova se nacházejí podmáčené louky v lokalitách zvaných Přední louky a Bahnovský. Na severu je přírodní park ohraničen železniční tratí Kojetín – Valašské Meziříčí, která jej odděluje od přírodní památky Stonáč.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Z významných rostlinných druhů se zde vyskytují česnek hranatý, starček poříční, pryšec bahenní, pryskyřník velký a hrachor bahenní.

V lužních lesích jsou zachované staré porosty s převahou dubu letního a jasanu ztepilého. Na zamokřených loukách jsou rákosiny a rozptýlené vrby.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Ptáci[editovat | editovat zdroj]

Mezi živočichy zde mají nejbohatší zastoupení ptáci, do roku 1983 zde bylo zjištěno 270 druhů, z toho 135 druhů hnízdících.

Obojživelníci[editovat | editovat zdroj]

Početnou skupinou jsou obojživelníci, kterých zde bylo zjištěno 11 druhů.

Plazi[editovat | editovat zdroj]

Dále zde byly zjištěny 3 druhy chráněných plazů.

Savci[editovat | editovat zdroj]

Savci jsou zastoupení několika druhy netopýrů či bobrem evropským.

Bezobratlí[editovat | editovat zdroj]

Z chráněných vodních bezobratlých zde žijí raci a mlži. Z hmyzu zde lze najít vzácné druhy brouků, motýlů či vážek.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Podloží oblasti je tvořeno kenozickými, neocénními a pliocénními sladkovodními a brakickými sedimenty (písky, štěrky a jíly). Písky jsou obvykle pestře zbarvené, střídají se s polohami křemičitých štěrků a jílovitých písků. Horniny místy obsahuji až desítky centimetrů mocné vrstvy lignitu.

Blízká chráněná území[editovat | editovat zdroj]

S přírodním parkem přímo sousedí přírodní památka Stonáč vyhlášená 17. března 1955 na ploše 4,61 ha. Asi 500 m od Záhlinických rybníků se nachází přírodní památka Skalky u Hulína vyhlášená 12. června 2014 na ploše 0,74 ha. S přírodním parkem sousedí Evropsky významná lokalita Stonáč vyhlášená 15. dubna 2005 na ploše 5,5 ha. Dále s parkem sousedí Evropsky významná lokalita Skalky vyhlášená 15. dubna 2005 na ploše 11,14 ha. Od počátku 90. let 20. století je v návrhu vyhlášení přírodní rezervace Filena, která by měla při rozloze 105 ha zahrnovat jihovýchodní část Svárovského rybníka a přilehlé lužní lesy a podmáčené louky. Dosud (rok 2016) nebyla vyhlášena.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Přes les Zámeček, od západního břehu Svárovského rybníka až na východní okraj Kroměříže, vede Naučná stezka Planorbis dlouhá 4 km. Přírodním parkem prochází cyklistická trasa číslo 5034 Kroměříž–Kelč, délka 66 km.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]