Záhlinické rybníky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní park
Přírodní park Záhlinické rybníky
Záhlinické rybníky
Záhlinické rybníky
Základní informace
Vyhlášení 12. dubna 1995
Vyhlásil Okresní úřad Kroměříž
Nadm. výška 187 m n. m.
Rozloha 500 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Kroměříž
Umístění Kroměříž, Záhlinice, Hulín
Souřadnice
Záhlické rybníky
Záhlické rybníky
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Záhlinické rybníky je soustava čtyř rybníků, nacházejí se na střední Moravě asi 200 m západně od obce Záhlinice v k.u. Hulín v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji v Hornomoravském úvalu u ústí Rusavy do Moravy. Jde o významné stanoviště a hnízdiště vodních a tažných ptáků.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rybníky v Záhlinicích byly budovány již od 14. století. V letech 1547 - 1573 je rozšířil olomoucký biskup Jan Dubravius. V 18. století byly rybníky vysušeny a přeměněny na pastviny.

Rybníky byly obnoveny až v letech 1953 – 1981 Státním rybářstvím Přerov.

Celková rozloha rybníků je 239 ha. V roce 1978 byly Svárovský a Doubravický rybník rozdělen na několik menších ploch. Svárovský rybník byl rozdělen na tři části Doubravický na pět.

Od roku 1992 má rybníky v pronájmu firma Rybářství Hulín, která chová kapry, amury, tolstolobiky, líny, štiky a sumce. Kromě ryb se zde také chová vodní drůbež.

Přírodní park[editovat | editovat zdroj]

Přírodní park byl vyhlášen 12. dubna 1995 na ploše 500 ha, kromě samotných rybníků zahrnuje i starý dubový porost Zámeček táhnoucí se od rybníků západně až ke Kroměříži, kde se nachází také myslivna Zámeček. V ní se narodil Ferdinand Stolička (7. červen 183819. červen1874 Murghí, Ladak, Indie), přírodovědec, geolog a paleontolog, který působil v Indii a Himálaji.

Další částí parku je Filena, lužní les četnými tůněmi, jižně od Svárovského rybníka směrem k řece Moravě.

Východně a jihovýchodně od Svárova se nacházejí podmáčené louky v lokalitách zvaných Přední louky a Bahnovský. Na severu je přírodní park ohraničen železniční tratí Kojetín – Valašské Meziříčí, která jej odděluje od přírodní památky Stonáč.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Z významných rostlinných druhů se zde vyskytují česnek hranatý, starček poříční, pryšec bahenní, pryskyřník velký a hrachor bahenní.

V lužních lesích jsou zachované staré porosty s převahou dubu letního a jasanu ztepilého. Na zamokřených loukách jsou rákosiny a rozptýlené vrby.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Ptáci[editovat | editovat zdroj]

Mezi živočichy zde mají nejbohatší zastoupení ptáci, do roku 1983 zde bylo zjištěno 270 druhů, z toho 135 druhů hnízdících.

Obojživelníci[editovat | editovat zdroj]

Početnou skupinou jsou obojživelníci, kterých zde bylo zjištěno 11 druhů.

Plazi[editovat | editovat zdroj]

Dále zde byly zjištěny 3 druhy chráněných plazů.

Savci[editovat | editovat zdroj]

Savci jsou zastoupení několika druhy netopýrů či bobrem evropským.

Bezobratlí[editovat | editovat zdroj]

Z chráněných vodních bezobratlých zde žijí raci a mlži. Z hmyzu zde lze najít vzácné druhy brouků, motýlů či vážek.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Podloží oblasti je tvořeno kenozickými, neocénními a pliocénními sladkovodními a brakickými sedimenty (písky, štěrky a jíly). Písky jsou obvykle pestře zbarvené, střídají se s polohami křemičitých štěrků a jílovitých písků. Horniny místy obsahuji až desítky centimetrů mocné vrstvy lignitu.

Blízká chráněná území[editovat | editovat zdroj]

S přírodním parkem přímo sousedí přírodní památka Stonáč vyhlášená 17. března 1955 na ploše 4,61 ha. Asi 500 m od Záhlinických rybníků se nachází přírodní památka Skalky u Hulína vyhlášená 12. června 2014 na ploše 0,74 ha. S přírodním parkem sousedí Evropsky významná lokalita Stonáč vyhlášená 15. dubna 2005 na ploše 5,5 ha. Dále s parkem sousedí Evropsky významná lokalita Skalky vyhlášená 15. dubna 2005 na ploše 11,14 ha. Od počátku 90. let 20. století je v návrhu vyhlášení přírodní rezervace Filena, která by měla při rozloze 105 ha zahrnovat jihovýchodní část Svárovského rybníka a přilehlé lužní lesy a podmáčené louky. Dosud (rok 2016) nebyla vyhlášena.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Přes les Zámeček, od západního břehu Svárovského rybníka až na východní okraj Kroměříže, vede Naučná stezka Planorbis dlouhá 4 km. Přírodním parkem prochází cyklistická trasa číslo 5034 Kroměříž–Kelč, délka 66 km.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]