Lávový suk Červená hora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lávový suk Červená hora
Lávový suk Červená hora 2.jpg
Poznámkadenudační relikt sopky, bývalý lom
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříNízký Jeseník
Souřadnice
Horninačedič, břidlice
PovodíOdra, Budišovka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lávový suk Červená hora se nachází uprostřed bývalého čedičového (bazaltového) lomu západně od Červené hory v pohoří Nízký Jeseník v katastru obce Norberčany v okrese Olomouc v Olomouckém kraji.

Červená hora (749 m n. m.) byla v minulosti aktivním stratovulkánem. Na místě je vidět denudační relikt sopky (zkamenělé zbytky někdejší diatrémy, lávového proudu a pyroklastického sedimentu) z období kenozoického vulkanismu. Typická je kulovitá odlučnost čediče a nálezy tmavě zelených olivínů. Stěny v lomu kolem čedičového suku dosahující až cca 20 metrů jsou místy tvořeny jílovitými břidlicemi opálenými žárem vytékajícího magmatu (tj. vlivem kontaktní metamorfózy s magmatem se břidlice přeměnily na červenohnědé porcelanity do vzdálenosti zhruba 15 m od kontaktu). Občasná pyroklastika sestávají především z lapillových a aglomerátových tufů v inkluzích (uzavřeninách) kulmských břidlic.[1][2][3]

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Východním směrem, na blízkém vrcholu Červené hory se nachází Meteorologická stanice Červená u Libavé, Bývalá navigační věž a vysílač.

Nedaleko, severovýchodo-východním směrem se nachází památný strom Zlatá lípa.

Nedaleko, severo-severovýchodním směrem se nachází Kaple svatého Jana Nepomuckého, Pomník obětem bitvy u Guntramovic a Cesta česko-německého porozumění.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Geologické lokality - Lokalizace - Stará Libavá - Červená hora. lokality.geology.cz [online]. [cit. 2021-07-01]. Dostupné online. 
  2. VÁVRA, V.; ŠTELCL, J. Významné geologické lokality Moravy a Slezska. Brno: Masarykova Univerzita, 2014. 287 s. 
  3. Lávovy suk Červená hora - Brouzdák. www.brouzdak.cz [online]. [cit. 2021-07-02]. Dostupné online.