Bernard Wancke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bernard Wancke
Narození24. října 1651
Olomouc
Úmrtí22. ledna 1714 (ve věku 62 let)
Olomouc
Povoláníspisovatel a teolog
Nábož. vyznáníkatolická církev
Funkceopat
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bernard Wancke (24. října 1651, Olomouc22. ledna 1714 Olomouc), byl řeholník, člen premonstrátského řádu, opat Klášterního Hradiska u Olomouce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rodák z Olomouce, vstoupil v roce 1670 do premonstrátského řádu, vystudoval filozofii a teologii na olomoucké jezuitské univerzitě. V roce 1677 byl vysvěcen na kněze. V roce 1678 byl jmenován domácím profesorem filozofie, jehož úkolem bylo připravovat studenty, kteří se chtěli stát členy premonstrátského řádu, na studia teologie. Dále pokračoval v doplňování svého vzdělání a v roce 1682 byl na olomoucké univerzitě promován doktorem teologie. Jeho kariéra šla strmě vzhůru, protože již v roce 1683 se stal převorem na Klášterním Hradisku, tedy přímým opatovým zástupcem, když v této funkci setrval dlouhých 26 let. Bylo to v éře opata Norberta Želeckého z Počenic. Když v roce 1709 Želecký zemřel, stal se sám opatem premonstrátského kláštera v Hradisku u Olomouce. Touto volbou se stal jedním z nejpřednějších moravských prelátů, zasedal jako virilista na zemském sněmu, plnil roli představeného i pozemkové vrchnosti. Na pozici opata setrval pouhé 4 roky, protože v lednu 1714 zemřel.

Jeho činnost ve funkci opata[editovat | editovat zdroj]

Byl vzdělaným mnichem, intelektuálně a zároveň i organizačně schopným člověkem. Během své krátké opatské vlády nechal v obci Těšetice u Olomouce vystavět kostel sv. Petra a Pavla, byl stavebníkem kostela sv. Jana KřtiteleOlšanech či sv. Vavřince ve Štěpánově. Velký vztah si převor a později opat vybudoval i k poutnímu místu na sv. Kopečku, které se snažil za značných finančních prostředků zvelebovat. V jeho době se navíc moravští premonstráti museli podílet na obnově řeholního života v Uhrách, v územích odkud byli vytlačeni Turci. Zároveň se věnoval hradišťskému klášternímu archivu. Souhrnně lze hodnotit dobu opatů Želeckého a Wanckeho jako dobu prosperity premonstrátské kanonie na Klášterním Hradisku.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Elektronická kniha v katalogu Vědecké knihovny v Olomouci, digitalizována v rámci služby eBooks on Demand.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • OPPELTOVÁ, Jana. Deset dní hradiského opata Bernarda Wanckeho. In: Olomoucké baroko. Výtvarná kultura z let 1620–1780. 1. Úvodní svazek. Proměny ambicí jednoho města / Olomouc : Muzeum umění Olomouc, 2010, s. 204–210. ISBN 978-80-87149-42-3.
  • OPPELTOVÁ, Jana. Bernard Wancke, opat premonstrátské kanonie Klášterní Hradisko u Olomouce. Prameny a interpretace životního příběhu. Folia Historica Bohemica. Sv. 26, č. 1, (2011), s. 31–46. ISSN 0231-7494.
  • Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Bernard Wancke