Kostel svatého Petra a Pavla (Těšetice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Petra a Pavla
Kostel sv. Petra a Pavla v Těšeticích
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Olomoucký
Okres Olomouc
Obec Těšetice
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Diecéze olomoucká
Děkanát Olomouc
Farnost Těšetice
Užívání pravidelné
Specifikace
Stavební materiál zděný
Odkazy
Oficiální web http://www.farnosttesetice.estranky.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Petra a Pavla je římskokatolický farní chrám v Těšeticích.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Interiér Kostela svatého Petra a Pavla v Těšeticích

Původní budova byla postavena v době sv. Cyrila kolem roku 860. První písemná zmínka o kostele sv. Petra a Pavla pochází z podacího listu hradišťského opata Budiše z roku 1282. Kostel vyhořel během velkého těšetického požáru roku 1668, k jeho přestavbě a vysvěcení došlo až v roce 1750. Jelikož se stavba nacházela na uměle nasypaném návrší a stavbou nového presbytáře se narušila statika, hrozilo zhroucení kostela. Po zajištění kostela za faráře Roberta Chmela byla přistavěna zákristie.

V roce 1886 byly z darů farníků zakoupeny varhany od mistra Neujeta z Nového Jičína za 1200 zlatých. Ruční šlapání bylo nahrazeno elektrickým pohonem ve 30. letech 20. století. Kostel je elektrifikován od roku 1891.

Nové zvony pocházely z dílny Richarda Herolda a byly zabaveny k válečným účelům 8. dubna 1942. Po skončení války byly nahrazeny reproduktory na věži kostela. V rámci poslední generální opravy na přelomu tisíciletí byly odlity tři zvony: Panna Maria (553 kg), Svatý Josef (343 kg) a Petr a Pavel. Celkové náklady posledních oprav kostela v roce 2001 dosáhly 4 500 000 Kč, financování zabezpečil P. ThDr. Studený za přispění zahraničních darů.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WWW.FARNOSTTESETICE.ESTRANKY.CZ. FARNOST TĚŠETICE U OLOMOUCE - Kronika. www.farnosttesetice.estranky.cz [online]. [cit. 2017-07-12]. Dostupné online. (česky)