V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Alois Kaňkovský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alois Kaňkovský
TdB 2014 - Alois Kaňkovský.jpg
Osobní informace
Přezdívka Kaňour
Datum narození 6. května 1983 (35 let)
Místo narození Bělkovice-Lašťany
Stát Česko Česko
Týmové informace
Současný tým ASC Dukla Praha
Disciplína dráhová cyklistika
Role závodník
Úspěchy
Přehled medailí
Mistrovství světa na dráze
zlato MS 2007 Omnium
bronz MS 2007 Bodovací závod dvojic

Příbuzenstvo
neteř Sára Kaňkovská

Alois Kaňkovský (*19. července 1983 v Bělkovicích-Lašťanech u Olomouce) je český cyklista. Na mistrovství světa v dráhové cyklistice 2007 vyhrál omnium.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Závodit začal ve dvanácti letech v Olomouci podobně jako jeho starší bratři. Od počátku kariéry dosahoval největších úspěchů v dráhové cyklistice. Na juniorském mistrovství Evropy ve Fioronzole získal tři medaile včetně zlata v závodě na kilometr s pevným startem.

V letech 2003, 2004 a 2005 získal stříbrné medaile na kilometru s pevným startem na evropském šampionátu do 23 let. Mezitím se kvalifikoval také na Letní olympijské hry 2004 do Atén, kde na své oblíbené trati obsadil desáté místo a navíc postoupil do čtvrtfinále sprintu. Závodil za cyklistický oddíl Dukla Brno a trénoval ho Zdeněk Dohnal.

Následovaly účasti na mistrovství světa 2005 a 2006, v Los Angeles obsadil na kilometru osmé, o rok později v Bordeaux sedmé místo. V roce 2006 se ale rozhodl, že už nebude jezdit kilometr s pevným startem, vyřazený z olympijského programu. Koketoval s keirinem, ale kvůli konkurenci Ivana Vrby se rozhodl pro bodovací závod dvojic. Za možným partnerem proto odešel z Dukly Brno do Dukly Praha.

Mistr světa[editovat | editovat zdroj]

Měsíc před startem mistrovství světa 2007 pokračoval v přípravě na bodovací závod dvojic. S Petrem Lazarem obsadil páté místo v posledním závodě světového poháru v Manchesteru. Na šampionátu ale zazářil v jiné disciplíně.

Pro světový šampionát v Palmě de Mallorca se činovníci Mezinárodní cyklistické unie UCI rozhodli znovu zařadit disciplínu omnium. Na rozdíl od evropského šampionátu, kde se konají dvě omnia – sprinterské a stíhačské – omnium na světovém mistrovství zahrnovalo disciplíny obou specializací.

Omnium zahájil čtvrtým místem v závodě na 200 metrů s letmým startem a přidal druhá místa v hladkém závodě (tzv. scratchi a ve stíhacím závodě. V následujícím bodovacím závodě ale skončil až devátý a v průběžném pořadí se mu vyrovnal Argentinec Walter Fernando Perez. Závěr omnia ale obstaral kilometr s pevným startem, v němž se s Perezem utkal v přímém souboji v poslední rozjížďce. Český cyklista porazil Pereze o 3,5 sekundy a celkově zvítězil s 19 body, Perez měl 28 bodů a třetí Američan Charles Bradley Huff 37 bodů. Stal se prvním českým mistrem světa v dráhové cyklistice od roku 2002, kdy Lada Kozlíková zvítězila ve scratchi.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Má rád přírodu, a tak také rád přesedá na horské kolo, na kterém dosáhl i několika menších úspěchů v závodech. Je zaměstnán jako tzv. občanský zaměstnanec.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]