Šachova synagoga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Šachova synagoga

Šachova synagoga
Místo
Stát Česko Česko
Obec Holešov
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství judaismus
Užívání muzeum, bohoslužba jednou ročně
Architektonický popis
Stavební sloh renesance
Typ stavby tzv. polský typ synagog
Výstavba 1560, 1725 přestavba
Specifikace
Odkazy
Adresa Příční ulice
Kód památky 16098/7-5935 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons

Šachova synagoga v Holešově patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v původní podobě zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V Holešově byla židovská obec (ghetto) již v 15. století. Židovská obec si vybudovala také původní dřevěnou synagogu, ale ta při požáru v roce 1560 shořela. Proto si hned potom vybudovala synagogu novou, která stojí dodnes. Tato renesanční budova se v jádře dochovala do dnešní doby, i když byla v roce 1615 upravena a rozšířena přístavbou předsíně a výtvarně sjednocena vnitřními úpravami r. 1737.

Dnešní synagoga je budova dvoupatrová. V přízemí je hlavní modlitební sál v jehož středu stojí nádherně zdobené pódium - bima, odkud se četla Tóra, případně se odsud vyhlašovala nařízení a soudní výroky. Bima holešovské synagogy pochází snad z nedalekých Dřevohostic, odkud byl přenesen po zániku tamější náboženské obce a představuje jemnou kovotepeckou práci druhé třetiny 18. století. Jižní stěna hlavního sálu je nad přísálím otevřena dvěma otvory do ženské galerie, která se nachází v prvním patře budovy. V této místnosti se dochovaly zlomky nástěnných hebrejských liturgických textů, lemovaných lištami s ovocným a květinovým dekorem. Nad ženskou galerií se nachází místnost, která byla původně školou a je přístupná samostatně strmým schodištěm. V této místnosti se nachází nádherně zdobený dřevěný strop, obsahující květinové, ovocné a zvířecí motivy, pocházející z roku 1737.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V dnešní době je v ženské galerii i v bývalé židovské škole umístěna expozice Židé a Morava, seznamující návštěvníky s historií Židů na Moravě od nejstarších zmínek po druhou světovou válku. Druhá část expozice seznamuje s židovskými památkami, které dnes na Moravě existují nebo dříve existovaly. V obou těchto místnostech jsou také vystaveny předměty, které se používají k bohoslužbám i k běžnému životu. Veřejně přístupné bohoslužby se v holešovské synagoze konají jen o Týdnu židovské kultury.

Další zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Mimo synagogu stojí za zmínku i nedaleký židovský hřbitov, který je významný především tím, že se na něm nachází hrob významného učeného rabína Šabtaje ben Me’ir ha-Kohena, zvaného „Šach“, po němž je i pojmenována synagoga. Jeho hrob spolu se synagogou je velmi často navštěvován zahraničními návštěvníky z USA, Izraele, Německa a mnohých dalších zemí. V poslední době se tento objekt stal také velmi využíván filmaři z České televize, kteří zde natáčeli již několik filmů.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]