Bima

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bima ve staré synagoze v Krakově.

Bima (hebrejsky: בימה‎‎) je vyvýšené místo v synagoze, nacházející se většinou uprostřed hlavního sálu modlitebny. Bima (z řeckého βῆμα) - „pódium“, používá se pro ni též označení almemor (אלממור‎‎) nebo teva (תבה‎‎) mezi sefardskými židy.

Na bimě se nachází čtecí stůl (שולחן‎‎, šulchan), na který se pokládá a ze kterého je předčítána Sefer Tora (ספר תורה‎‎). Kromě Tóry je z bimy předčítán například svitek Ester při svátku Purim, z bimy také mívá rabín svou drašu (draša, דרשה‎‎, výklad, homilie). Bima slouží jako připomínka událostí popisovaných v knize Exodus, kdy byl Izrael shromážděn kolem hory Sinaj ve chvíli, kdy Bůh uděloval lidem Tóru. Tak jako byli Izraelité shromážděni kolem hory, tak jsou i dnes židé shromážděni kolem bimy, ze které je Tóra předčítána.

Některé části liturgie vede z bimy chazan חזן‎‎ (hebrejsky חזן, někdy nazývaný též kantor), ale nemusí nutně vést všechny. Chazan většinou vede bohoslužby ze sníženého místa u aron ha-kodeš, kde je také pro něj zbudován čtecí pultík (עמוד‎‎, amud).

V reformních synagogách bima uprostřed synagogy chybí a je spojena s vyvýšeným místem u aron ha-Kodeš, tj. východní stěny synagogy.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NEWMAN, Ja'akov; SIVAN, Gavri'el. Judaismus od A do Z. Praha: Sefer, 1992. 285 s. ISBN 80-900895-3-4.