Chazan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vyobrazení chazana v pesachové hagadě z 15. století

Chazan (hebrejsky חזן‎), někdy nazývaný též kantor, je muž, který v synagoze vede společné modlitby (coby vyslanec obce – šeliach ciburשליח צבור‎, zkráceně šac).

Nemusí jít o stálou funkci, chazanem se může v ten který okamžik stát v podstatě každý z minjanu. Dříve šlo o funkci výhradní a placenou, později převzal mnoho z jeho „obyčejné“ práce šamaš (v jidiš též šámes – správce synagogy). Chazan (kantor) musí mít výrazné morální kvality, ale jak se někdy s ironií říká[zdroj?], jediné co mnohdy rozhoduje, je chazanův hlas. V židovské liturgii je totiž zpěv důležitou složkou bohoslužby a mohlo by být pokládáno za znevážení, kdyby chazan „krákoral“. Mnoho chazanů se stalo díky koncertům nebo nahrávkám na CD i deskách celosvětově známými.

Chazan často slouží (ale nemusí) jako předčítající při čtení z Tóry (ba'al ha-kri'a).

Slovo „chazan“ je odvozeno od slova חזה‎ – dívat se, dohlížet. Ze stejného slova je odvozeno slovo biskup, původně řecké episkopos έπίσκοπος (dohlížitel). Existuje tedy domněnka, že chazan je předobrazem dnešního křesťanského biskupa.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NEWMAN, Ja'akov; SIVAN, Gavri'el. Judaismus od A do Z. Praha: Sefer, 1992. ISBN 80-900895-3-4. Heslo Kantor, s. 82. 
  • ROTH, Cecil; WIGODER, Geoffrey. The New Standard Jewish Encyclopedia. New York: Doubleday, 1970. Hesla Cantor, Ḥazzan. 
  • ZAMIR, Eldad. Ha-chazanut be-dorejnu, ejfo? Le-virur ma'amad ha-chazan be-mešech ha-dorot. In: PAŠ, Bo'az. Bejt ha-kneset ba-halacha, ba-haškafa u-ve-chinuch ha-jeladim. Jerusalem: Ami'el, 1999. S. 185–204. (hebrejsky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]