Javoříčko (Luká)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Javoříčko
Pietní místo s hromadným hrobem 38 mužů popravených 5. května 1945

Pietní místo s hromadným hrobem 38 mužů popravených 5. května 1945

charakter sídla: malá vesnice
domů: 17
PSČ: 783 24
součást obce: Luká
okres: Olomouc
historická země: Morava
katastrální území: Javoříčko (0,64 km²)
kód části obce: 88676
Javoříčko
Red pog.svg
Javoříčko
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Javoříčko (něm. Jaworitsch) je část obce Luká na Litovelsku, poblíž Bouzova, asi 1 km od Javoříčských jeskyní. Současné osídlení je pozůstatkem osady, kterou 5. května 1945 srovnalo se zemí přepadové komando SS.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o Javoříčku pochází z roku 1348. V průběhu své existence několikrát změnila své jméno, byla nazývána například Javorica, Javorov nebo Javoří (Jaworzie, Jaborzi). Nedaleko Javoříčka stával kdysi hrad Špránek, ten společně s Javoříčkem vystřídal několik majitelů. Dále pak v letech 1464–1538 patřila vesnice panství v Bílé Lhotě.

Roku 1875 zde byla založena obecná škola jak pro Javoříčko, tak pro obce Březina a Veselíčko, a v roce 1928 začala stavba silnice Slavětín – Javoříčko – Střemeníčko. O deset let později byly objeveny Javoříčské jeskyně (otevřeny pro veřejnost byly 15. května), téhož roku byla v obci zavedena elektřina. Roku 1939 byla postavena silnice mezi Javoříčkem a Veselíčkem.

Vypálení obce[editovat | editovat zdroj]

Současné malé osídlení je pozůstatkem velké osady, kterou 5. května 1945 srovnalo se zemí přepadové komando SS z nedalekého hradu Bouzov, na akci se podílela také jednotka Schutzpolizei z Litovle. Motiv není dodnes zcela jasný, důvodem pro vypálení obce a povraždění téměř všech mužských obyvatel mohlo být krátké bojové střetnutí s partyzánskou skupinou Jermak-Fursenko z předchozího dne a podezření, že ruští partyzáni mají právě v této obci svou základnu. Jiným důvodem mohla být pomsta za dřívější vraždu Hildy Viktorinové a jejích dětí Hannelore a Manfreda na hájovně poblíž Javoříčka. Tu dne 9. dubna 1945 spáchali dva členové partyzánské skupiny Jermak-Fursenko, kteří se domnívali, že je Hilda Viktorinová chce jako Němka zradit, ačkoli jim sama nabídla pomoc a několik měsíců je na hájovně skrývala.[1]

Vesnice byla obklíčena v devět hodin ráno, hospodářská stavení byla vyrabována a vojáci pomocí pancéřových pěstí a fosforových granátů postupně zapálili všechny budovy kromě kapličky a školy. Přitom také popravili všechny muže starší 15 let, které dopadli. O život jich přišlo celkem 38, naživu byl ponechán pouze nejstarší obyvatel vesnice, údajně aby dosvědčil, že se jedná o pomstu za spolupráci s partyzány. Ženy a děti SS-mani vyhnali směrem k Veselíčku. Kolem jedné hodiny odpoledne byla vražedná akce skončena a jednotka SS se vrátila na Bouzov. Mrtvoly zastřelených byly postupně nalézány mimo obec, pohřbeny byly až 7. května.[1]

Od roku 1955 je zde zřízeno pietní místo Památník obětí druhé světové války vzpomínající na tuto událost.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]


Panoramatický pohled na národní přírodní rezervaci Špraněk, Javoříčko se nachází v pravé dolní části fotografie
Panoramatický pohled na národní přírodní rezervaci Špraněk, Javoříčko se nachází v pravé dolní části fotografie

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Padevět, Jiří. Krvavé finále. Jaro 1945 v českých zemích. Praha: Nakladatelství Academia, 2015. ISBN 978-80-200-2464-0. S. 558–563.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HEKELE, František. Dějiny Javoříčka. Dolní Kounice : Národní knihtiskárna, 1946.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]