Rozhledna Tišnov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rozhledna Tišnov
Rozhledna Tišnov
Rozhledna Tišnov
Základní informace
Konstrukce rozhledny zděná
Kóta paty rozhledny 400,8 m n. m.
Rok vzniku 2003
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihomoravský kraj
Okres okres Brno-venkov
Souřadnice
Technické informace
Výška stavby 29,3 m
Počet schodů 133
Počet vyhlídkových
plošin
3
Stav volně přístupná
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozhledna Tišnov, také známá jako rozhledna na Klucanině či Klucanina, je rozhledna na kopci Klucanina (415 m n. m.) v Tišnově, v okrese Brno-venkov.

Zděná rozhledna stojí v nadmořské výšce 400,8 m. Její celková výška je 29,3 m a na nejvyšší, třetí, vyhlídkovou plošinu ve výšce 24,6 m vede 133 schodů. Rozhledna je otevřena celoročně a není vybíráno vstupné.

Historie rozhledny[editovat | editovat zdroj]

První rozhlednu na Klucanině postavil Klub českých turistů v roce 1934. Jejího slavnostního otevření se zúčastnili mimo jiné i herec Vlasta Burian a sportovec Gustav Frištenský. Dřevěná rozhledna během II. světové války chátrala a v 50. letech 20. století byla stržena, zůstala pouze kamenná podezdívka, která později posloužila jako základ nové rozhledny.

Současná zděná rozhledna byla slavnostně otevřena 11. října 2003. Její stavbu iniciovalo a organizovalo občanské sdružení Rozhled na Tišnov. Rozhlednu navrhli architekti Helena a Luboš Chvílovi, vzhledem se podobá té původní dřevěné. Vstup je veden vnitřním schodištěm (133 schodů) a původní rozpočet 4 888 000 Kč se podařilo snížit na 3 388 500 Kč. Finance na výstavbu poskytlo město Tišnov a Ministerstvo pro místní rozvoj, velká část byla vybrána ve veřejné sbírce.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]