Jakob Julius David

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jakob Julius David
Jakob Julius David
Jakob Julius David
Narození 6. února 1859
Hranice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 20. listopadu 1909 (ve věku 50 let)
Vídeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jakob Julius David (6. února 1859, Hranice20. listopadu 1906, Vídeň) byl rakousko-uherský spisovatel židovského původu, jehož dílo je úzce spjato s Moravou.

Poté, co jeho otec Jonas zemřel na choleru a matka Karoline opustila děti, ujali se chlapce příbuzní. Studoval na gymnáziu v Těšíně, Kroměříži a Opavě. Roku 1877 odešel do Vídně, kde strávil celý tvůrčí život. Na vídeňské univerzitě vystudoval filologii a pedagogiku. Živil se novinařinou (psal mj. pro Wiener Zeitung) a ve svém díle se věnoval moravské domovině, postavení městského proletariátu ve Vídni i životu soudobých židů v nežidovském prostředí. Má blízko k naturalismu.

V románu Das Höferecht (1890, Právo na statek) ukazuje okolnosti vedoucí mladou židovku k neblahé roli ve venkovském společenství. Zatímco otec je náboženským fanatikem, matka se směšně upíná ke společenskému vzestupu. Hrdinka nachází východisko v promiskuitní sexualitě, její životní cestu tak poznamenává hřích a nemožnost skutečného osvobození. Stává se "věčnou židovkou", ženskou variantou stereotypního obrazu Ahasvera.

Jednou z nejznámějších z řady novel a povídek je Die Hanna (1904), věnovaná moravské Hané. Dívka Hana (venkovanka) sedí malíři (měšťákovi) modelem pro akt, zamiluje se do něj a on do ní. Problém však nastává, když malíř obraz vystaví. Hana se cítí zneuctěna a stud ji dovede až k sebevraždě. Povídka popisuje kontrast mezi městskou a vesnickou kulturou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]