Rakouská Dyje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rakouská Dyje
Rakouská Dyje ve Waidhofenu
Rakouská Dyje ve Waidhofenu
Základní informace
Délka toku 75,8 km
Plocha povodí 770 km²
Průměrný průtok 4,4 m³/s
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 4-14-01-064
Pramen
Ústí
Protéká
RakouskoRakousko Rakousko (Dolní Rakousko)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Morava, Dyje
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rakouská Dyje (německy Deutsche Thaya, tedy Německá Dyje) je řeka na severu Rakouska (Dolní Rakousko), delší a mohutnější ze dvou zdrojnic Dyje. Délka toku činí 75,8 km. Plocha povodí měří 770 km². V řadě map je značena jen jako Dyje (Thaya), na rozdíl od Moravské Dyje.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka pramení jihozápadně od obce SchweiggersDolním Rakouskunadmořské výšce 657,5 m. Nejprve teče severovýchodním směrem k obci Vitis, kde posiluje její tok zleva přítok Jaudlingbach. Odtud říčka proudí na východ k obci Schwarzenau, u které se postupně obrací na sever. Dále po proudu protéká městem Waidhofen an der Thaya a obcemi Thaya a Dobersberg, mezi nimiž se do Rakouské Dyje vlévá zleva potok Pstruhovec (německy Taxenbach), který pramení severovýchodně od LandštejnaČeské republice. Pod obcí Waldkirchen an der Thaya řeka přibírá zleva Slavonický potok, přitékající od Slavonic a prudce se obrací na jihovýchod. Tento směr si již ponechává až k soutokuMoravskou DyjíRaabs an der Thaya, kde spolu s ní vytváří vlastní Dyji.

Větší přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Průměrný průtokústíRaabs an der Thaya činí 4,4 m³/s.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Údolím Rakouské Dyje vede v úseku Schwarzenau – Waldkirchen železniční trať Schwarzenau-Fratres, také zvaná Thayatalbahn, momentálně mimo provoz. V úseku Vitis – Schwarzenau podél toku vede hlavní trať Vídeň - Gmünd (někdejší Dráha císaře Františka Josefa).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]