Pstruhovec (přítok Rakouské Dyje)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pstruhovec
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Světadíl Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Jihočeský kraj), RakouskoRakousko Rakousko (Dolní Rakousy)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Morava, Dyje, Rakouská Dyje
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pstruhovec (německy Taxenbach) je potok v povodí Rakouské Dyje, který pramení na Českomoravské vrchovině, na pomezí Moravy a Čech; část toku je na území Rakouska.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pstruhovec pramení v Novobystřické vrchovině asi 1,4 km jižně od Rožnova. Nejprve teče východním směrem, následně se stáčí k jihovýchodu a poté protéká stejnojmenným rybníkem. Za ním se stáčí k jihozápadu, kde vtéká do vodní nádrže Landštejn, odkud pokračuje na jihovýchod až jih přes Staré Město pod Landštejnemzámku Dobrohoř, kde do něj zprava vtéká Podleský potok. Následně u bývalé vesnice Dětříš příjmá další, tentokrát levostranný, přítok (nad tímto soutokem se nacházel Ruppův mlýn) a po průtoku kolem míst dalších zaniklých vsí Pernárec a Košlák se pod bývalým Košťálkovem dostává na místo bývalého Hanftlova mlýna. Poté přijímá levostranný přítok Brunský potok a během následujících asi 550 m vytváří česko-rakouskou hranici.

V Rakousku teče dále jižním směrem, nejprve přes rybník Taxenwehr a obec Groß Taxen (od níž je odvozen německý název), následně pokračuje do Tiefenbachu a Peigartenu. Pod touto obcí přijímá zprava Kautzenbach a následně ústí do Rakouské Dyje.

Většina české části toku se nachází v geomorfologickém okrsku Landštejnská kotlina.

Reference[editovat | editovat zdroj]


[1] [2]