Viktor Bauer (1847)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Viktor Bauer
Narození 16. dubna 1847
Brno
Úmrtí 30. září 1911 (ve věku 64 let)
Breitenstein
Rodiče Moriz Bauer
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Viktor Arnold Jakob Bauer (16. dubna 1847, Brno, Habsburská monarchie30. září 1911 Breitenstein, Rakousko-Uhersko), byl syn Mořice Bauera a Mathildy, rozené Axmannové, který pokračoval v rodinné tradici podnikatelství v cukrovarnictví, byl velkostatkářem, finančníkem i poslancem Moravského zemského sněmu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Viktor Arnold Jakob Bauer vystudoval německé gymnázium a Německé technice v Brně a na univerzitě v Lipsku. Od roku 1870 začal postupně pracovat v otcových podnicích, cukrovarech i přebíral finančnické aktivity. Podílel se i na vedení Brněnské železniční společnosti, jejímž byl prezidentem. Rovněž byl zvolen za velkostatkářskou kurii poslancem Moravského zemského sněmu v roce v 1896. Po roce 1906 začal investovat do akciové společnosti cukerní rafinerie v Hrušovanech u Brna, kde se stal prezidentem. Také byl správním radou Moravské eskomptní banky a Brněnské společnosti místních drah. Byl rovněž cenzorem První moravské spořitelny se sídlem v Brně.

Velkostatkářství[editovat | editovat zdroj]

V roce 1884 koupil statek Spálov na Novojičínsku, který měl rozlohu 800 ha, od hraběte Filipa Kinského a přebudoval ho na moderní zemědělský závod. V roce 1895 odkoupil od Josefa Friedricha landskraběte Fürstenberga velkostatek Kunín u Nového Jičína, jenž měl rozlohu 884 ha.

Vyznamenání a pocty[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • 21. července 1889 došlo k slavnostnímu otevření cyklistické dráhy na Bauerově rampě, jejíž vytvoření Bauer finančně podpořil

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]