Luboš Xaver Veselý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luboš Xaver Veselý
Luboš Xaver Veselý (2016)
Luboš Xaver Veselý (2016)
Narození 25. prosince 1968 (51 let)
Československo Brno
Povolání spisovatel, moderátor, novinář a příležitostný herec
Ocenění Cena E.E. Kische, anticena Zlatý citrón
Podpis Podpis
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Luboš Xaver Veselý přebírá cenu Egona Erwina Kische

Luboš Xaver Veselý, vlastním jménem Lubomír Veselý, (* 25. prosince 1968 Brno) je český novinář, spisovatel, moderátor, příležitostný herec, youtuber a bývalý hudebník.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Kariéru rozhlasového moderátora zahájil v roce 1996 v soukromém Rádiu Brno.[1] Od roku 2002 působil na rádiu Frekvence 1, kde moderoval dopolední show Křížový výslech, později polední show Xaver na Frekvenci 1, od roku 2011 pořad Pressklub. Bez přestávky zde působil celkem 17 let.[1]

Od ledna 2015 moderoval pravidelné rozhovory s prezidentem republiky Milošem Zemanem v pořadu s názvem Prezidentský Pressklub, poté co prezident odmítl pokračovat v pořadu Českého rozhlasu Hovory z Lán.[2][3] Od roku 2017 začal moderovat v internetové televizi XTV[2] pořady přebírané i televizí Seznam.[4]

Na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha studoval bakalářský obor sociální a mediální komunikace.[5] Podle serveru Forum24.cz byla kvalifikační práce Míra ovlivnění knižního trhu a čtenářských návyků médii a marketingem univerzitou označena za částečný plagiát pro textové shody s prací na Univerzitě Karlově z roku 2014 od pozdějšího tiskového mluvčího Víta Nováka, s nímž se Veselý znal. Oponent práce vyslovil nedpororučující stanovisko a v červnu 2016 nebyla obhájena. Veselý možné plagiátorství striktně odmítl.[6][7]

V červnu 2019 začal moderovat talk show Xaver a host na regionálních stanicích Českého rozhlasu.[8] Kontroverze vzbudil v září 2019 jeho rozhovor s premiérem Andrejem Babišem,[9] který podle kritického článku serveru Hlídací pes byl prost jakýchkoli kritických dotazů a v rozporu s kodexem veřejnoprávního média.[10] S kritickými ohlasy jej pak konfrontovali redaktoři pořadu Newsroom České televize. Rozhovor s nimi si také sám nahrál a zveřejnil, včetně svých nevybíravých reakcí, ještě dříve než sama televize.[11][12][13] V podcastu Deníku N pak Nora Fridrichová vyjádřila obdobně kritický názor, „Pan Veselý se rád holedbá tím, jak skvělý je novinář, ale když se podíváte na rozhovory, které vede s politiky, tak on působí jako vděčný držák mikrofonu, který klade nekonfliktní otázky a v podstatě leští PR toho politika.“[14]

V září 2019 pak oznámil, že hodlá kandidovat do Rady České televize.[1] Podporu mu vyjádřil mimo jiné předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší.[13]
V říjnu 2019 Správa Pražského hradu uzavřela smlouvu s mediální společností XTV, jejíž tváří Veselý byl, na natočení několika reklamních rozhovorů či videospotů.[15][16] Veselý však podle svého vyjádření smlouvu nedojednával a na práci pro Hrad se neměl nijak podílet.[17]

Dne 19. května 2008 se zapsal do české verze Knihy rekordů, když 24 hodin moderoval talk show Talkmaraton v pražském divadle Palace.[18]

V lednu 2020 obdržel anticenu Zlatý citrón, v rámci předávání cen Trilobit Českého filmového a televizního svazu FITES, podle dramaturga a režiséra Lukáše Landy mimo jiné za „podbízivý styl moderování, při kterém nejen v soukromé XTV otevřeně projevuje své sympatie i antipatie k jednotlivým událostem či hostům ve studiu.“[19] Veselý převzetí ceny komentoval slovy: „Jsem rád, že si tuhle cenu můžu převzít, protože mám za to, že jediným arbitrem úspěchu nebo neúspěchu v naší branži je divák nebo posluchač. (…) Děkuji vám, poroto, že ztrácíte čas a díváte se na mé projekty a na mé moderování.“[20]

Žije v Praze.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Každá z jeho knih má audioverzi.

 • Křížový výslech na Frekvenci 1, 2006, Nakladatelství XYZ – To nejlepší z pořadu Křížový výslech na Frekvenci 1.
 • Talk maraton, 2006, Nakladatelství XYZ – Knižní přepis nejdelší moderované talk show v České republice.
 • Jak jsem potkal hubnutí, aneb můj rok s Lindou, 2007, Nakladatelství XYZ – Knižní zpracování zkušeností v rámci reklamní kampaně pro společnost Zentiva.
 • Doživotí, 2007, Nakladatelství XYZ – V českých věznicích žije více než třicet doživotně odsouzených vězňů. Všichni odsouzení odpykávají trest za hrůzné činy, které se zcela vymykají lidskému chápání. Ovšem jsou to stále lidé, kteří mají pocity, emoce a často i pocit nespravedlnosti s tím jak byl jejich proces veden. Autor Luboš Veselý se rozhodl pro velmi nelehlý úkol. Podařilo se mu přesvědčit mnoho kompetentních lidí, aby mu umožnili osobní setkání ve věznicích, a především dokázal přesvědčit vězně k autentické a otevřené zpovědi, která je základem této knihy. Kniha obsahuje výpovědi Jiřího Kajínka, Oto Bierdemana, Ludvíka Černého či posledního vězně odsouzeného původně k trestu smrti Zdeňka Vocáska. (Autor obdržel za tuto knihu cenu E.E. Kische za rok 2007.[21])
 • 150 otázek pro Jiřího Paroubka, 2010, Nakladatelství XYZ – To nejlepší z rozhovorů s bývalým premiérem ČR, Jiřím Paroubkem.
 • Jak se vraždí v Čechách, 2013, Nakladatelství Daranus – Volné pokračování knihy Doživotí, ve které autor představuje životní příběhy zločinců odsouzených za mimořádně závažné trestné činy.
 • Moje Las Vegas, 2015, Nakladatelství Olympia – Moje Las Vegas pomůže čtenáři proniknout do tajů tohoto města, do jeho zákoutí i historických souvislostí. Jednotlivé kapitoly jsou doplněny o rozhovory s významnými českými celebritami, jejichž životní dráha se s tímto městem nějak protnula a nechybí ani jejich zábavné historky a zážitky.
 • Jak se těží miliardy, 2015, Nakladatelství Olympia – Děj knihy čtenáře zavede mimo jiné do divokých 90. let, kde se zrcadlí podivuhodný příběh o budování reálného kapitalismu v ČR. Čtenář dostává jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku rozhodovacích procesů nejen v nejvyšších patrech managementu tehdejších firem, ale také ve vládních kruzích. O tom, jak se privatizovala jedna z největších firem v naší zemi, vzpomínají všichni důležití aktéři kauzy. (Autor obdržel za tuto knihu čestné uznání E.E. Kische za rok 2015.[21])
 • Politické kauzy, 2016, Nakladatelství Daranus – Miliony v krabici od vína, kterou obdržel hejtman David Rath. Láska premiéra Petra Nečase k ředitelce jeho kabinetu Janě Nagyové, jež způsobila pád vlády. Podezřelé obálky šéfa Věcí veřejných Víta Bárty. Utajovaná, leč neutajená lánská schůzka místopředsedy ČSSD Michala Haška a jeho kolegů s prezidentem Zemanem, která měla vyhodit ze sedla Bohuslava Sobotku. Záhadná privatizace severomoravských dolů. Podivný nákup letadel CASA. To jsou některé z kauz, které v nedávné minulosti otřásly českou politickou scénou. Moderátor a publicista Luboš Xaver Veselý jich v této knize shromáždil celkem jedenáct. Svého času plnily první stránky novin a uprostřed mediálního třeštění se často vytrácely souvislosti a smývaly rozdíly mezi padouchy a hrdiny. Ačkoli na ně česká veřejnost nezapomněla, dnes už si málokdo dokáže vybavit, jak ten či onen případ vlastně skončil a zda vůbec byli nalezeni a potrestáni viníci.

Moderování[editovat | editovat zdroj]

 • Xaverkaffe – pódiová talk show, která několik let fungovala na několika brněnských jevištích
 • Co vy na to, paní Heleno? – zájezdová jevištní talk show s Helenou Růžičkovou
 • Xaver Live – late night show brněnské BTV, kam si Veselý zval své hosty a dělal si s nimi co chtěl
 • Křeslo pro hosta – pódiový pořad
 • Cafe X – talk show, kterou vysílala Česká televize v roce 2008
 • Talk maraton – úspěšný pokus o překonání českého rekordu v délce trvání moderované talk show[zdroj?]
 • Prásk – noční show vysílaná TV Nova
 • Křížový výslech – pořad vysílaný na rádiu Frekvence 1 v letech 2002–2008
 • Xaver na Frekvenci 1 – pořad vysílaný na rádiu Frekvence 1 věnovaný dění na českých televizních obrazovkách
 • Pressklub – pořad rádia Frekvence 1, v němž jsou zpovídány vlivné osobnosti českého veřejného života
 • Prezidentský Pressklub – pořad Frekvence 1, ve kterém Veselý živě zpovídal prezidenta Miloše Zemana[22]
 • XTV – nezávislá internetová televize XTV (od 2017)[23]
 • Xaver Live (YouTube) – rozhovory s hosty živě na YouTube (od 2018).
 • Xaver a host – pořad vysílaný na rádiu Český rozhlas (od 2019).

Film[editovat | editovat zdroj]

 • Cyranův ostrov (2008) – role agenta KGB
 • Jedlíci aneb Sto kilo lásky (2013)[24] – jedna z hlavních rolí
 • Modelky s.r.o. (2014)[25] – krátká role trafikanta

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c Moderátor Luboš Xaver Veselý chce kandidovat do Rady České televize. iDNES.cz [online]. 2019-09-30 [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. 
 2. a b ECHO24. ČRo hlásí nečekanou posilu. Z Frekvence 1 tam míří Luboš Xaver Veselý - Echo24.cz. echo24.cz [online]. 2019-05-08 [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. (česky) 
 3. Zemanův novinář snů? Šlo nám jen o živé vysílání, odmítá Hrad kalkul | Domov. Lidovky.cz [online]. 2015-01-08 [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. (česky) 
 4. X Talk. TelevizeSeznam.cz [online]. [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. (česky) 
 5. Bakalářská práce Míra ovlivnění knižního trhu a čtenářských návyků médii a marketingem [online]. Theses.cz [cit. 2020-01-30]. Dostupné online. 
 6. ŠARAPATKA, Zdeněk. Kdo je nový mluvčí Hradu Vít Novák? Učeň rozvědčice a kumpán Zemanova kamaráda. www.forum24.cz [online]. 2019-08-04 [cit. 2020-01-30]. Dostupné online. 
 7. NOVOTNÝ, Jan. Xaverův přítel na Hradě: Vít Novák, „píárista“ s důležitými. Euro.cz [online]. 2019-10-14 [cit. 2020-01-30]. Dostupné online. 
 8. Český rozhlas - pořad Xaver a host
 9. Andrej Babiš: Nejsem věřící, ale své osobní záležitosti konzultuji s vesmírem. Region [online]. 2019-09-10 [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. (česky) 
 10. Andrej Babiš si v rozhlase vyprávěl, co chtěl. Nešlo o diskusi, ale o zábavní pořad, hájí se ČRo. HlídacíPes.org [online]. 2019-09-23 [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. (česky) 
 11. Newsroom ČT24 je nejodpornější bulvár, opřel se Xaver Veselý do pořadu. iDNES.cz [online]. 2019-09-27 [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. 
 12. GROMAN, Martin. Kauza moderátora Luboše Xavera Veselého aneb Mory na ty vaše rozhovory. Literární noviny [online]. [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. (česky) 
 13. a b MEDIA, News. Luboš Xaver Veselý: budu kandidovat do Rady ČT. Médiář [online]. [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. 
 14. CIGLEROVÁ, Jana; TITLBACH, Filip. Nora Fridrichová: Xaver je držák mikrofonu, otázkami leští image politiků. Redaktorům rozhlasu se to nelíbí. Studio N [online]. Deník N. Roč. 2020. Dostupné online. 
 15. „Nezávislá” XTV Xavera Veselého: Hrad jí platí 24 tisíc za rozhovor. Euro.cz [online]. 2019-10-08 [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. (česky) 
 16. Správa Pražského hradu | Registr smluv. smlouvy.gov.cz [online]. [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. 
 17. MOLÁČEK, Jan. Televize XTV, kde působí Xaver Veselý z rozhlasu, bude propagovat Hrad. Moderátor střet zájmů odmítá. Deník N [online]. 2019-10-08 [cit. 2019-11-13]. Dostupné online. (česky) 
 18. TALK MARATON: Xaverovi už na konci docházely síly. idnes.cz [online]. [cit. 2019-04-20]. Dostupné online. 
 19. DOUŠKOVÁ, Barbora. Ceny Trilobit 2020 jsou udělen. Ceny Trilobit [online]. 25.1.2020. Dostupné online. 
 20. KOREŠPONDENCIE, Z. Redaktor Xaver Veselý to natrel mainstreamovým inkvizítorom: Prevzal si anti-cenu a zanechal im odkaz!. DAV DVA - kultúrno-politický magazín [online]. 2020-01-26 [cit. 2020-01-27]. Dostupné online. (slovensky) 
 21. a b Luboš Xaver Veselý. Český rozhlas Region [online]. Český rozhlas. Dostupné online. 
 22. Prezidentský Pressklub na VIDEU: Sledujte celý rozhovor s Milošem Zemanem. Frekvence1.cz [online]. [cit. 2019-04-19]. Dostupné online. 
 23. Babišův graf, který na Aukru prodával novinář Veselý, se vydražil za 25 tisíc. Aktuálně.cz [online]. 2019-04-06 [cit. 2019-04-19]. Dostupné online. 
 24. Jedlíci aneb Sto kilo lásky (2013) [online]. Česko-Slovenská filmová databáze. Dostupné online. 
 25. Modelky s.r.o. (2014) [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2019-04-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]