Přeskočit na obsah

Pieta v Rajnochovicích

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sousoší Pieta
Základní údaje
Kód památky31322/7-6115 (PkMISSezObrWD)
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sousoší piety se nachází na hřbitově v obci Rajnochovice v okrese Kroměříž. Je chráněna jako kulturní památka České republiky[1]

U zdi hřbitova v Rajnochovicích je umístěno pozdně barokní sousoší Panny Marie, držící na klíně bezvládné tělo Krista, z konce 18. století.[2]

Pieta je postavena na podstavci z nesourodého materiálu. Jeho spodní část je vyzděna z cihel a drti, na něm je posazen pískovcový plochý kvádr, který je doplněn dalším kamenem nepravidelného tvaru. V čele kvádru je vsazena mramorová deska s nápisem:

Matko bolestná, oroduj za nás!

Na podnoží umístěné na pískovci je málo čitelný nápis: Dokonáno jest

Sousoší představuje klečící mrtvé tělo Krista přidržované pravou rukou Panny Marie. Jeho hlava se sklání do klína. Sedící Marie má vytočené nohy vlevo a naklání se horní polovinou těla doprava, levou ruku má volně položenou na levém koleni. Její oděv je bohatě zřasený. Plachetkou krytá hlava je nakloněna doprava s pohledem vzhůru.

Podstavec má rozměry cca 1,9 × 0,9 m, sousoší má rozměry 0,85 × 0,65 m je vysoké dva metry.

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2022-02-23]. Identifikátor záznamu 142830 : sousoší Piety. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Kostel Narození Panny Marie a sv. Anny. www.hostynsko.cz [online]. [cit. 2022-02-23]. Dostupné online. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]