Ladislav Babůrek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ladislav Babůrek
Narození 23. srpna 1911
Odunec
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 9. ledna 1973 (ve věku 61 let)
Praha
Povolání malíř
Podpis Ladislav Babůrek signatura.jpg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ladislav Babůrek (23. srpna 1911, Odunec[1]9. ledna 1973) byl český malíř.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z Odunce – malé vesnice na Třebíčsku. V období mezi světovými válkami odešel do Prahy, protože chtěl malovat a studovat výtvarné umění. Ve 30. letech je žákem profesora Vladimíra Sychry. Praha se stala hlavním motivem jeho obrazů. Postupně si získal uznání a stal se členem spolku Marold a později členem Svazu výtvarných umělců. Po válce se jako výtvarník podílel na realizaci československých národních výstav v Paříži, Bruselu a Rotterdamu. Byl členem spolku výtvarných umělců Mánes.

V 50. letech vystoupil na protest proti politickým procesům z Komunistické strany a v polovině padesátých let byl vyloučen ze Svazu výtvarných umělců. V jeho soukromém i tvůrčím životě tak nastalo období, které znamenalo izolaci.

Zásadní zlom nastal v první polovině 60. let, kdy se při malování obrazů na Vysočině seznámil s někdejším ředitelem Okresního kulturního střediska v Třebíči – panem Sedláčkem. Ladislav Babůrek se tak vrátil do svého rodného kraje a začalo nejplodnější tvůrčí období jeho života. Spřátelil se s básníkem Josefem Cinkem, který mu věnoval svoji báseň „Žďárské vrchy“. Náhlá smrt v roce 1973 jej zastihla doslova uprostřed práce a obraz jeho oblíbeného motivu z údolí řeky Jihlávky zůstane navždy nedokončený.

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Krhov

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]