Karel Veselý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Karel Veselý
Karel vesely.jpg
Narození 13. prosince 1976 (41 let)
Znojmo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Veselý (* 13. prosince 1976 Znojmo) je hudební publicista, propagátor a teoretik českého i světového hip-hopu a moderní elektronické hudby. Přispívá nebo přispíval například do Lidových novin, časopisů Respekt, Reflex, Týden, His Voice, Hype, Street, Harmonie a hudebního serveru Musicserver.cz. O muzice, která ho zajimá, píše i na vlastní blog Karl Muzzik Lab.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval Gymnázium Dr. Karla Polesného ve Znojmě a Filozofickou fakultu Masarykovy Univerzity v Brně, obory anglistika a filozofie. Věnuje se zejména hudební publicistice. Je členem Akademie populární hudby, kde hlasuje rovněž v sekci Hip-hop a r´n´b. Je ženatý. S manželkou Evou má syna Jakuba a Matěje.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Současně se svými odbornými zájmy se věnoval i vlastní literární tvorbě. Na základní a střední škole se stal vydavatelem a šéfredaktorem fanzinů Oběžník (několikrát zmíněného i Ikarii, v jednom z prvních časopisů pro fanoušky sci-fi) a elektronického (e-mailem) šířeného +++Ostnatého drátu+++. Založil i webový občasník Dvojitá Porce, který se stal úspěšnou základnou i pro další autory.

Mezi jeho nejúspěšnější literární práce patří sbírka povídek napsaná společně s Antonínem Hadrouškem o Milanu Zezulovi, která byla poctou a zároveň osobní zpovědí Ondřeji Neffovi. Spoluautorská povídka „Na velikosti záleží (Milan Zezula vs Velká zmutovana zebra)“ získala v soutěži Zlatá Zebra 1999 2. místo.

Jedna z jeho dalších povídek „Krvák na kopečku“, byla údajně jedním z důvodů, proč byla zrušena regionální literární znojemská soutěž. [zdroj?].

V rámci studia Filozofické fakulty MU publikoval i článek o Synergetice.[2] Téma jeho diplomové práce bylo Obraz města ve filozofii, Brno 2001.[3]

Na internetu také publikoval experimentální román Vladimír Menšík - Ta bomba se jmenuje funk[4]. Představuje alternativní život národního umělce Vladimíra Menšíka. Pod stejným jménem se posléze objevily i jeho hudební prvotiny a debutová deska.

Jako překladatel spolupracoval na knize „1001 alb, která musíte slyšet, než umřete“.

V prosinci roku 2010 vyšla první velká autorova kniha s názvem Hudba Ohně.[5]

Karel Veselý se společně s Vladimírem 518 a fotografem Tomášem Součkem podepsal i pod knihu Kmeny[6] mapující současné městské subkultury, která vyšla na konci roku 2011.

V roce 2017 autorovi vyšel mystifikační román Bomba?Funk o síle hudby překračující všechny ideologie. Knihu doplnila svými ilustracemi dvojice Jiří Franta a David Böhm.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Karl Muzzik Lab
  2. Synergetice
  3. http://www.phil.muni.cz/fil/studenti/soutez2001/vesely_mesto.html Obraz města ve filozofii], Brno 2001
  4. Vladimír Menšík - Ta bomba se jmenuje funk
  5. [1]
  6. [2]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]