Deník Alarm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z A2larm)
Deník Alarm
Základní informace
Datum založení2013
Jazykčeština
Periodicitadeník
Formátonline
Země původuČeskoČesko Česko
Sídlo redakcePísecká 2342/11, Praha, 130 00, Česko
Čtenost900 000 měsíčně
Klíčové osoby
VydavatelDeník Alarm, z. ú.
ŠéfredaktorJan Bělíček
Odkazy
WebOficiální stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alarm je online deník, jehož tým tvoří nezávislí novináři, kteří prohlašují, že dlouhodobě pracují na vizi udržitelné společnosti založené na hodnotách rovnosti a solidarity. Dle vlastního tvrzení vytvářením konzistentního mediálního obsahu bez předsudků vnáší do veřejné debaty nový pohled na klíčová témata dneška.[1]

Podle ratingu důvěryhodnosti médií, který každoročně zpracovává Nadační fond nezávislé žurnalistiky, patří Alarm mezi nejkvalitnější české publicistické weby s nejvyšším hodnocením.[2]

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Alarm vznikl v roce 2013 jako komentářový web kulturního čtrnáctideníku A2. Počátkem roku 2022 se Alarm od A2, o.p.s., oddělil a nadále působí jako samostatné médium s vlastní organizací a formální strukturou. V současné době tvoří redakci 15 členů. Redakce spolupracuje se stovkami externích autorů, kteří pomáhají pokrývat témata jako ekonomické a sociální rozdíly, stav veřejných služeb, klimatická krize, krize bydlení a urbanismus, podoby rasismu a diskriminace, domácí i zahraniční politika, feminismus a práva menšin, či kultura v kontextu současného společenského dění.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Průlomový byl pro Alarm rok 2017, kdy se realizoval projekt Hrdinové kapitalistické práce[3] reportérky Saši Uhlové, jenž zkoumal pracovní podmínky v nejhůře placených zaměstnáních v Česku. Série reportáží, která vznikla díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, vzbudila velký ohlas nejen v domácích, ale i zahraničních médiích. Zároveň vznikl oceňovaný film Český žurnál: Hranice práce[4] v režii redaktorky Apoleny Rychlíkové, který mapoval pracovní zkušenosti Saši Uhlové po dobu šesti měsíců.

Ve spolupráci s agenturou Median připravila v roce 2018 redakce Alarmu průzkum problematiky exekucí s názvem Exekuce: Černé svědomí Česka[5]. V tomto projektu, vycházejícím ze sociologických dat agentury Median, se podařilo do veřejné debaty o exekucích vnést řadu do té doby netematizovaných aspektů.

V roce 2019 měl velký ohlas reportážní cyklus Budoucnost je teď![6], který se věnoval dopadům klimatické krize na českou společnost. Článek Pohled do propasti sociologa Vojtěcha Pecky nabídl komplexní vhled do stavu klimatické krize, který v českých médiích do té doby chyběl.

Koncem května 2021 se prohnala českým internetem reportáž popisující nevhodné sexuální chování dnes již exposlance Dominika Feriho[7]. Sérii několika na sobě nezávislých svědectví zpracovala redaktorka Alarmu Apolena Rychlíková ve spolupráci s Jakubem Zelenkou z Deníku N. Jednalo se o výjimečný investigativní počin v historii Alarmu s celostátním mediálním dosahem. Ve stejném roce získala Apolena Rychlíková také ocenění Novinářská křepelka[8] a byla v užším výběru prestižní Evropské novinářské ceny (European Press Prize)[9] za svůj komentář Black Lives Matter po česku? Romové u nás nemají uznání ani spravedlnost[10].

Podcasty[editovat | editovat zdroj]

Alarm má v současné době devět pravidelných podcastů (Bulvár, Kolaps, Kvóty, Outsider, Pop, Redneck, Soundsystém, TL;DR a Pay Gap).[11]

Videopořady[editovat | editovat zdroj]

V roce 2021 spustil Alarm video pořad sociologa, politického komentátora a člena redakce Standy Bilera s názvem Všichni tady umřeme[12]. V pořadu Standa Biler glosuje události domácí politiky i společnosti. Zatímco se může zdát, že jeho pohled přetéká pocity zmaru a nihilismu, ve skutečnosti je takovým svět, ve kterém žijeme, zatímco Bilerův výklad je poslední oázou naděje a optimismu.[13]

V lednu 2022 spustil Alarm seriál o československém antifašistickém umění s názvem Antifascist Art[14]. Pořadem provází sochař, pedagog, komentátor a publicista zaměřený na výtvarné umění Pavel Karous. V pořadu se věnuje zatím souborně nepředstavené domácí antifašistické tvorbě, která vznikala v mezidobí dvacátých až čtyřicátých let 20. století, a to v sugestivní komparaci se současným českým a slovenským vizuálním uměním.[15] Režii a kameru pořadu se postaral Vladimír Turner. Obrazové efekty, animace a grafiku pořadu připravilo studio horylesy. O hudbu se postaral Ondřej Skála.

Knižní nakladatelství[editovat | editovat zdroj]

Na jaře 2022 spustil Alarm úspěšnou crowdfundingovou kampaň na vznik nového knižního nakladatelství. Mezi první tituly nakladatelství má patřit kniha od Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala zkoumající socioekonomické důsledky užívání pervitinu, publikace Standy Bilera o rozdílu v kvalitě vzdělání v periferních oblastech České republiky, nebo pokračování úspěšného projektu Hrdinové kapitalistické práce 2 od Saši Uhlové, který má tentokrát mapovat pracovní podmínky v nejhůře placených zaměstnáních v zemích západní Evropy.

Oddělení od A2[editovat | editovat zdroj]

Na začátku roku 2022 se Deník Alarm oddělil od časopisu A2 a dál působí jako samostatné médium s vlastní organizací a formální strukturou.[16][17]

Financování[editovat | editovat zdroj]

Rozpočet s obratem přes čtyři miliony korun je ze 70 procent financován dary od čtenářů. Zbytek peněz pochází z inzerce, e-shopu a peněz z grantových výzev soukromých a mezinárodních organizací na konkrétní novinářské projekty. Jeho mediální projekty dlouhodobě podporují například Nadace Rosy Luxemburgové, Nadační fond nezávislé žurnalistiky, Heinrich Böll Stiftung a Friedrich Ebert Stiftung. Po dobu společné existence redakcí A2 a Alarmu se ve veřejném prostoru opakovaně objevovala řada nepravdivých či zkreslených informací o vzájemné provázanosti, zejména pak finanční a personální. Redakce obou médií ovšem fungovaly nezávisle a s oddělenými rozpočty. Ze státních dotací, o které se pravidelně a úspěšně uchází kulturní čtrnáctideník A2, tedy Alarm nikdy financován nebyl.[18][19]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. O nás. Deník Alarm [online]. Deník Alarm, z. ú.. Dostupné online. 
 2. Rating médií: publicistické weby. www.nfnz.cz [online]. Nadační fond nezávislé žurnalistiky, 2022-02-03. Dostupné online. 
 3. UHLOVÁ, Saša. Hrdinové kapitalistické práce. Deník Alarm [online]. Deník Alarm, z. ú., 2017-09-05 [cit. 2017-09-05]. Dostupné online. 
 4. RYCHLÍKOVÁ, Apolena. Hranice práce. Česká televize [online]. Dostupné online. 
 5. RYCHLÍKOVÁ, UHLOVÁ, MAHDALOVÁ, Apolena, Saša, Kateřina. Exekuce: černé svědomí Česka. Deník Alarm [online]. Deník Alarm, z. ú., 2018-12-03 [cit. 2018-12-03]. Dostupné online. 
 6. Budoucnost je teď. Deník Alarm [online]. Deník Alarm, z. ú.. Dostupné online. 
 7. RYCHLÍKOVÁ, ZELENKA, Apolena, Jakub. „Chování Dominika Feriho je veřejné tajemství.“ Ženy popsaly traumatizující zkušenosti s mladým politikem. Deník Alarm [online]. Deník Alarm, z. ú., 2021-05-25 [cit. 2021-05-25]. Dostupné online. 
 8. Borovského cenu získala Kabrhelová, Novinářskou křepelku Rychlíková. Mediář [online]. 2021-06-20 [cit. 2021-06-20]. Dostupné online. 
 9. European Press Prize [online]. Dostupné online. 
 10. RYCHLÍKOVÁ, Apolena. Black Lives Matter po česku? Romové u nás nemají uznání ani spravedlnost. Deník Alarm [online]. Deník Alarm, z. ú., 2020-06-10 [cit. 2020-06-10]. Dostupné online. 
 11. Audiovizuální kanál Alarmu. open.spotify.com [online]. Dostupné online. 
 12. BILER, Standa. Všichni tady umřeme. Youtube [online]. Deník Alarm, z. ú.. Dostupné online. 
 13. Všichni tady umřeme. Stream.cz [online]. Dostupné online. 
 14. Antifascist Art. Youtube [online]. Deník Alarm, z. ú.. Dostupné online. 
 15. Stream.cz [online]. Deník Alarm, z. ú.. Dostupné online. 
 16. JETMAR, Jakub. Online deník Alarm už nebude vycházet pod hlavičkou A2. Mediář [online]. 2021-12-03 [cit. 2021-12-03]. Dostupné online. 
 17. Alarm se organizačně osamostatňuje. Už nebude fungovat pod hlavičkou A2. Deník Alarm [online]. Deník Alarm, z. ú., 2021-11-23 [cit. 2021-11-23]. Dostupné online. 
 18. o nás. Deník Alarm [online]. Deník Alarm, z. ú.. Dostupné online. 
 19. Reakce na fake news o A2. Deník Alarm [online]. Deník Alarm, z. ú., 2018-05-03 [cit. 2018-05-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]