Květoslava Vonešová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Květoslava Vonešová
Narození21. prosince 1935 (85 let)
Nový Jičín
Úmrtí1.11 2020
Praha
Povolánízpěvačka, básnířka, spisovatelka a herečka
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Květoslava Vonešová (* 21. prosince 1935 Nový Jičín) je česká komorní pěvkyně, básnířka, spisovatelka a herečka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Je absolventkou brněnské konzervatoře v oboru sólového zpěvu. Působila jako pěvecký pedagog a komorní pěvkyně přes Pražské kulturní středisko a Pragokoncert.

Obor komorního žánru v sobě zahrnoval nejen díla starých mistrů, ale i díla v té době žijících skladatelů, jako byl například Silvestr Hippmann, Petr Eben, Klement Slavický, Ilja Hurník a mnoho dalších. Během svého působení nastudovala přes 800 písní a árií, a z pěvecké soutěže o nejlepšího písňového interpreta obrdžela Diplom za vynikající pěvecký výkon.

Po revoluci působila částečně i jako filmová herečka převážně v zahraničních filmech a doma ve vedlejších rolích s režisérkou Věrou Chytilovou.

Jako spisovatelka má ve své literární činnosti schopnost zaměřit se na různorodá témata, ať už v poučných pohádkách pro nejmenší děti, nebo na profesní pěveckou tematiku.

Čtenáři nejvíce oceněnou knihou se stala její básnická sbírka "Zpověď Lásky a Nelásky", která umožňuje čtenářům nejméně v jedné z básní nalézt sami sebe.

V její poslední knize (2015) "Ti, na něž se zapomíná" autorka vypráví o svém umělecky bohatém životě, historicky se protínajícím fašistickým, komunistickým, a post-revolučním režimem. Ve své autobiografii se pavdivě vyznává ze svých osobních zkušeností v milostných a mezilidských vztazích, se kterými se rovněž ztotožní nejeden čtenář.

V současné době[kdy?] se věnuje charitativní činnosti.