Dušan Tříska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ing. JUDr. Dušan Tříska, CSc.
Narození14. dubna 1946 (76 let)
Ivančice
Povoláníekonom
PříbuzníAleš Tříska (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Dušan Tříska (* 14. dubna 1946 Ivančice) je český ekonom nazývaný někdy „Otcem Kupónové privatizace".[1] V letech 19901992 byl náměstkem tehdejšího ministra financí ČSFR Václava Klause. V současné době působí jako vysokoškolský pedagog.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a Fakultu technické a jaderné fyziky ČVUT. Titul kandidáta věd získal na Vysoké škole ekonomické v oboru ekonomie. Mezi lety 1979 až 1990 působil jako vědecký pracovník ekonomického ústavu Československé akademie věd. Před rokem 1989 byl veden v seznamu agentů Státní bezpečnosti [2]. Na počátku devadesátých let se coby nejbližší spolupracovník Václava Klause významným způsobem podílel na realizaci tzv. Kupónové privatizace. Poté, co vyšlo najevo, že v minulosti spolupracoval se Státní bezpečností, stáhl se z politických funkcí a podílel se na kuponové privatizaci pouze jako řadový úředník[3]. V současnosti pracuje jako odborný asistent na katedře ekonomie Vysoké školy ekonomické v Praze.

Názory a kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Za uskutečněním kuponové privatizace si Dušan Tříska bezvýhradně stojí a považuje ji za „geniální vynález“. Tvrdí, že Viktor Kožený, na nějž je vydán mezinárodní zatykač, je nevinný, protože během kuponové privatizace nic neukradl.[4]

Vlnu nevole vyvolal jeho návrh, aby se do českého volebního systému navrátil majetkový cenzus.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]