Miroslav Kobza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miroslav Kobza
Miroslav Kobza
Miroslav Kobza
Narození7. dubna 1969 (52 let)
Zábřeh
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatel, fotograf a novinář
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miroslav (Mirek) Kobza (* 7. dubna 1969, Zábřeh) je novinář, fotograf, autor dramatických a písňových textů, spisovatel, rozhlasový redaktor a dokumentarista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Původně se vyučil elektromechanikem a působil v dělnických i technických profesích. Po roce 1989 pracoval jako energetik a vodohospodář a referent životního prostředí. Od roku 1993 působil jako novinář a později šéfredaktor v týdeníku Region. V roce 1997 přechází do týdeníku Moravský Sever.

Od roku 1998 spolupracuje externě s Českým rozhlasem. Mezi léty 2002 až 2014 byl vedoucím slovesné redakce Českého rozhlasu Olomouc. Po jejím zrušení pracuje jako redaktor publicistiky. Vytvořil několik desítek rozhlasových dokumentů a publicistických pořadů zaměřených na technické památky, historii Moravy a Slezska, přírodní zajímavosti, cestování atd.

Je autorem několika rozhlasových her a dramatizací a jako dramaturg se podílel na vzniku mnoha rozhlasových adaptací literárních a dramatických děl. Napsal předlohu pro čtrnáctidílný cyklus pohádek z oblasti severozápadní Moravy "Povídánky od nitěných knoflíků". Má za sebou desítky rozhlasových dokumentárních pořadů zaměřených zejména na známé osobnosti a regionální témata Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Je autorem rozhlasového cyklu Od Pradědu na Hanou, který Český rozhlas Olomouc vysílá od roku 2002. Rozhlasových pohlednic z obcí, měst, ale i z přírody, míst zapomenutých i známých bylo odvysíláno už více než 2500 dílů a stále vznikají další.

Společně se spisovatelkou Irenou Šindlářovou je autorem tří knih věnovaných řekám, pramenům a potokům Severní a střední Moravy: "Putování krajinou studánek a pramenů". "Tepny krajiny" a "Řeky Moravskoslezského kraje". V roce 2014 vydal knihu pohádek "Povídánky od nitěných knoflíků".

Upravil rukopis Františka Šmídy ke knize: "Mé vzpomínky z vojny 1914 - 1919", vydané nakladatelstvím Poznání v roce 2014 i rukopis Břetislava Nakládala ke knize "Vzpomínky na protektorát" (vydáno v roce 2016 tamtéž).

Od roku 2015 spolupracuje s Nakladatelstvím Regia na edici Tajemné stezky. Doposud v ní vydal tyto tituly: "Cestou necestou za tajemstvím Hrubého Jeseníku" (2015), "Putování Zábřežskem po stezkách legend a příběhů" (2018), "Mlžnou krásou Rychlebských hor" (2020).

V roce 2019 vydal vlastním nákladem brožurku o historii místní části Zábřeha Rudolfov - Příběhy obce Rudolfov.

Jako kytarista, zpěvák, hráč na foukací harmoniku, kapelník a zároveň textař a skladatel hudby působil v několika hudebních seskupeních se zaměřením od folku přes rock po rythm and blues. V současné době vede v skupinu Wilsne!.

Má za sebou několik samostatných i společných výstav fotografií. Věnuje se jak reportážní a dokumentární fotografii, tak i detailu a krajině.

V roce 2015 se stal držitelem "Ceny města Zábřeha" a v roce 2018 byl nominován do ankety Osobnost Moravy

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Stránky Nakladatelství Regia