Měšek II. Lambert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Měšek II. Lambert
Polský kníže a král
Portrét z 19. století od Jana Matejka.
Portrét z 19. století od Jana Matejka.
Doba vlády 10251034
Korunovace 25. prosinec 1025, Hnězdno
Narození asi 990
Úmrtí 10. května 1034
Pohřben Bazilika svatého Petra a Pavla v Poznani
Předchůdce Boleslav Chrabrý
Nástupce Kazimír I. Obnovitel
Manželky Richenza Lotrinská
Potomci Kazimír I. Obnovitel, Ryksa Polská, Gertruda Polská
Dynastie Piastovci
Otec Boleslav Chrabrý
Matka Emnilda

Měšek II. Lambert (99010. května 1034) byl polský panovník z rodu Piastovců, v letech 10251031 polský král, v letech 10321034 kníže, syn Boleslava I. Chrabrého a jeho třetí ženy Emnildy. Pod dojmem konce jeho vlády, kdy došlo k takřka úplnému rozkladu polského státu, dostal neoprávněně přízvisko Gnuśny („lenivý“), ale na začátku se projevoval jako schopný panovník a ani v období krize nehrál pasívní roli.

K jeho sourozencům patřili starší bratr Bezprym, mladší bratr Ota a sestra Matylda. Se svou ženou Richenzou Lotrinskou měl syna Kazimíra, dcery Gertrudu, manželku Izjaslava I. Kyjevského a Ryksu, manželku Bély I. Uherského.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Polské království rychle upadlo, když Měškovi bratři Bezprym a Ota využili jeho několikaletých sporů s císařem Svaté říše římské Konrádem II. Sálským a zorganizovali proti němu koalici Svaté říše římské a Kyjevské Rusi. Roku 1031 Konrád II. dobyl Lužici a kyjevský kníže Jaroslav Moudrý Červeňské hrady. Bezprym se svými příznivci a s ruskou vojenskou pomocí dobyl sídelní hrad Hnězdno a získal trůn. V souladu s dohodou ihned uznal císařovu svrchovanost, vzdal se královského titulu a na důkaz vděčnosti odeslal do Říše polské královské insignie. To vyvolalo velkou nespokojenost mezi polskými velmoži a způsobilo jeho brzký pád.

Měškovi nezbylo než uprchnout do Čech, kde se dostal do dočasného zajetí knížete Oldřicha. Roztržka mezi Oldřichem a císařem však zabránila jeho vydání do císařových rukou. Po vraždě Bezpryma v roce 1032 se Měšek vrátil do Polska a opět se ujal vlády, ale už nemohl ignorovat požadavky Konráda II. a na jednání v Merseburku v roce 1033 byl donucen vzdát se královského titulu, uznat svrchovanost císaře a podělit se s příbuznými o moc v zemi.

Polsko bylo rozděleno na tři úděly, jimž vládl Měšek, jeho bratr Ota a bratranec Dětřich, vnuk Měška I. Ota však téhož roku zemřel a po vyhnání Dětřicha se Měškovi podařilo zemi opět sjednotit, ale následujícího roku zahynul úkladnou smrtí z rukou svého dvořana. Ta se stala signálem pro vzpouru velmožů proti centrální moci. Jeho syn Kazimír (pozdější Kazimír I. Obnovitel) musel z chaosem zmítané země uprchnout.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Boleslav Chrabrý
Znak z doby nástupu Polský král
Měšek II. Lambert
10251031
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Bezprym
Předchůdce:
Bezprym
Znak z doby nástupu Polský kníže
Měšek II. Lambert
10321034
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Kazimír I. Obnovitel