Přeskočit na obsah

Emnilda z Lužice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Emnilda z Lužice
Narození973
Slovinsko
Úmrtí1017 (ve věku 43–44 let)
Krakov
Povoláníaristokratka
ChoťBoleslav I. Polský[1]
DětiRegelinda
Měšek II. Lambert
Ota Polský
neznámá dcera Boleslava I. Chrabrého
RodičeDobromir
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Emnilda z Lužice (polsky Emnilda Słowiańska; 970–975? Slovinsko1017? Krakov)[2] byla polská kněžna a třetí manželka vládce Polska Boleslava Chrabrého. Jejím otcem byl Dobromír, slovanský vládce z Moravy nebo z Lužice.

Život[editovat | editovat zdroj]

Sňatek mezi Emnildou a dědicem Polska Boleslavem se odehrál okolo roku 987. Pro prince Boleslava to byl třetí sňatek, předchozí dvě manželky zapudil po několika letech manželství, měl jednu dceru a syna Bezpryma.[3][4] Během manželství Emnilda manželovi porodila pět dětí: dva syny (Měška a Otu) a tři dcery. Jedna z dcer se stala jeptiškou, další jménem Regelinda se stala míšeňskou markraběnkou a třetí dcera kyjevskou kněžnou.

Emnilda prý měla na manžela a státní záležitosti velký vliv. Je možné, že Boleslava doprovázela na setkání v Merseburgu v roce 1013. Gallus Anonymus a Dětmar z Merseburku ji zmiňují jako moudrou a okouzlující ženu, která se zasadila o propuštění mnoha vězněných šlechticů a jejich usmíření s jejím chotěm.

... věrna Kristu, obrátila nestálou mysl svého manžela ke všemu dobrému a nezměrnou štědrostí almužen a odříkáním nepřestávala smývat hříchy jich obou...
— Dětmar z Merseburku[5]

Přesné datum její smrti není známé, ale předpokládá se, že zemřela nejpozději v roce 1017, spíš však na konci roku 1016, protože 3. února 1018 se Boleslav Chrabrý oženil se svou čtvrtou a poslední manželkou, Odou Míšeňskou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Emnilda of Lusatia na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online. [cit. 2020-08-07].
  2. Rootsweb.com
  3. POLAND
  4. Complete Genealogy of the House of Piast
  5. Z MERSEBURKU, Dětmar. Kronika. Praha: Argo, 2008. ISBN 978-80-257-0088-4. S. 123.