Bezprym

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bezprym
Polský kníže
Portrét z 19. století od Jana Matejka.
Portrét z 19. století od Jana Matejka.
Doba vlády 10311032
Narození cca 986/7
Úmrtí 1032
Předchůdce Měšek II. Lambert
Nástupce Měšek II. Lambert
Dynastie Piastovci
Otec Boleslav Chrabrý
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bezprym (cca 986/71032) byl kníže z dynastie Piastovců, který vládl v Polsku v letech 10311032. Aby se dostal na trůn, vyhnal s pomocí Svaté říše římské a Kyjevské Rusi svého bratra Měška II.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Polské království rychle upadlo, když Bezprym a Ota, bratři Měška II., využili jeho několikaletých sporů s císařem Svaté říše římské Konrádem II. Sálským a zorganizovali proti němu koalici Svaté říše římské a Kyjevské Rusi. Roku 1031 Konrád II. dobyl Lužici a kyjevský kníže Jaroslav Moudrý Červenou Rus. Bezprym se svými příznivci a s ruskou vojenskou pomocí dobyl sídelní hrad Hnězdno a získal trůn. V souladu s dohodou ihned uznal císařovu svrchovanost, vzdal se královského titulu a na důkaz vděčnosti odeslal do Říše polské královské insignie. To vyvolalo velkou nespokojenost mezi polskými velmoži a způsobilo jeho brzký pád.

Po vraždě Bezpryma v roce 1032 se Měšek II. vrátil do Polska a opět se ujal vlády, ale už nemohl ignorovat požadavky Konráda II. a na jednání v Merseburku v roce 1033 byl donucen vzdát se královského titulu, uznat svrchovanost císaře a podělit se s příbuznými o moc v zemi. V roce 1034 byl Měšek podobně jako Bezprym zavražděn.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Měšek II. Lambert
Znak z doby nástupu Polský kníže
Bezprym
10311032
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Měšek II. Lambert