Gallus Anonymus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Gallus Anonymus
Album pisarzy polskich page011 - Gallus.jpg
Narození 1066
Úmrtí 1145 (ve věku 78–79 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gallus Anonymus, v polonizované podobě Gall Anonim, byl polský středověký dějepisec a kronikář, který sepsal latinsky knihu Gesta principum Polonorum (česky vyšlo jako Kronika a činy polských knížat a vládců), a to okolo roku 1115.

Kronika je nedokončena a původně nenesla ani název, ani autora. Název jí byl dodatečně určen autorem středověkého Kodexu Zamoyskich. Autor je v zásadě také neznámý, ale usuzuje se, že šlo benediktina, který přišel přes Uhry do Polska z Francie, a který se stal kaplanem na dvoře polského knížete Boleslava III. Křivoústého. Toto určení pochází z pera polského humanisty Marcina Kromera. Kromerovy názory byly v průběhu dějin ovšem různě zpochybňovány. Někteří autoři se snažili dokázat jiný původ tvůrce kroniky (spekulovalo se o Uhrách, Zadaru či Benátkách). Nedávno například Tomasz Jasiński (O pochodzeniu Galla Anonima, 2008), usoudil, že Gallus pocházel z Benátska, kde byl znám jako Mnich z Lido (Monachus Littorensis).

Zajímavé je, že v Gallově kronice jsou dosti haněni Češi, jimž je vytýkána „zákeřnost, hrabivost a zbabělost“. To je asi také důvod, proč nebyl o kroniku v českých zemích nikdy valný zájem, přeložena byla až roku 2009. Avšak také v polském prostředí byla kronika dlouho ve stínu kroniky Vincence Kadłubka, možná i proto, že Gallus byl cizinec (sám se v textu nazývá poutníkem v cizí zemi).

Kroniku lze srovnat s Kosmovou Chronicou Boemorum, autoři byli vrstevníky.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.iliteratura.cz/Clanek/29643/anonymus-gallus-kronika-a-ciny-polskych-knizat-a-vladcu-in-listy-fil