Kazimír II. Spravedlivý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kazimír II. Spravedlivý
polský kníže-senior
Kazimír II. (Jan Matejko, 19. století)
Kazimír II. (Jan Matejko, 19. století)
Doba vlády 11771191
11911194
Narození 1138
Úmrtí 5. květen 1194
Pohřben
Manželky Helena Znojemská
Potomci Lešek I. Bílý
Konrád Mazovský
Rod Piastovci
Otec Boleslav III. Křivoústý
Matka Salomena z Bergu

Kazimír II. zvaný Spravedlivý (11385. květen 1194) byl polský kníže-senior vládnoucí v letech 11771194, kníže sandoměřský, mazovský, kališský a hnězdenský, pocházející z rodu Piastovců. Byl nejmladším synem polského knížete Boleslava III. Křivoústého a jeho druhé ženy Salomeny z Bergu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec před smrtí roku 1138 rozdělil Polské knížectví mezi své syny. Jelikož se Kazimír narodil těsně před otcovou smrtí nebo již jako pohrobek, nezískal v této dělbě žádný úděl. Ten získal až po smrti svého bratra Jindřicha roku 1166, kdy měl zdědil jeho Sandoměřsko. Do Jindřichovy poslední vůle však zasáhl další bratr, kníže-senior Boleslav IV. Kadeřavý, který Sandoměřsko rozdělil na tři části; větší část si ponechal, druhou, menší, dal svému bratru Měškovi Starému a na Kazimíra zbyla jen malá část okolo města Wiślica. Celé Sandoměřsko obdržel až po Boleslavově smrti roku 1173.

V roce 1177 se vzbouřil proti svému bratru, novému knížeti-senioru Měškovi. Ve svém odboji byl podporován např. slezským knížetem Boleslavem Vysokým. Měšek se stáhl do Poznaně a Kazimír ovládl Malopolsko se sídelním místem polských knížat Krakovem.

V roce 1191 se Měšek znovu krátce stal polským seniorem, protože malopolská šlechta nesouhlasila se zahraniční politikou Kazimíra II., a Měšek tak získal Krakov. Sídelní město polských knížat a králů však Kazimír brzy získal zpět.

Kazimír II. zemřel dne 5. května 1194. Měšek se opět pokoušel získat titul knížete seniora, tento pokus však skončil v roce 1195 bitvou u Mozgawy, kde byl sám Měšek zraněn.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Měšek III. Starý
Znak z doby nástupu Polský kníže-senior
11771191
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Měšek III. Starý
Předchůdce:
Měšek III. Starý
Znak z doby nástupu Polský kníže-senior
11911194
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Lešek I. Bílý