Mazovsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Historické území Mazovska (13.18. století)

Mazovsko nebo též Mazov (polsky Mazowsze, latinsky Mazovia) je historická země rozkládající se na středním toku Visly částečně spadá povodí jejích přítoků ze středního a zčásti ze severovýchodního Polska. Historickým centrem Mazovska je Płock, který je zároveň nejstarším městem regionu – městská práva získal již v roce 1237. V současnosti se Mazovsko částečně kryje s Mazovským vojvodstvím, které však zasahuje i do Malopolska.

Území se nejprve nazývalo Mazow (srov. lat. Mazovia) a etymologicky pochází od osobního jména Maz (srov. Mazury), což bylo označení pro člověka žijícího v blatech („umazaného“), nebo topografický název označující „blatitý kraj“. Řidčeji se také objevila forma Mazosze (od slova Mazoch, což bylo označení pro obyvatele Mazovska), zatímco Mazovsko (polsky Mazowsze) je výsledkem sémantické kontaminace těchto dvou forem.[1]

Historikové Marcin Kromer a Alessandro Guagnini se domnívají, že název Mazowsze pochází od jména Miecława Maslauše neboli Mazoše, královského číšníka Měška II. Lamberta, který uprchl do Uher. Název Mazowsze má také vynikající folkloristická skupina, která charakterizuje nejen tuto oblast ale i Polsko.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. S. Hrabec, Jeszcze raz o nazwie Mazowsze, [w:] Onomastica nr 7, r. IV, z. 2, Wrocław 1958

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]