Helena Znojemská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Helena Znojemská
kněžna polská
Helena Znojemska.jpg
Doba vlády 11771194
Manžel Kazimír II. Spravedlivý
Tituly manželka knížete celého Polska, kněžna krakovská, sandoměřská a mazovská
Narození 1141?
Úmrtí 1202 - 1206
Předchůdce Eudoxia Kyjevská
polská kněžna Lucie z Rujány
Potomci Lešek I. Bílý
Konrád I. Mazovský
Adléta
Rod Přemyslovci
Dynastie Piastovci
Otec Konrád II. Znojemský
Matka Marie Srbská

Helena Znojemská (1141? - 1202/1206) byla manželka knížete celého Polska Kazimíra II. Spravedlivého, krakovská a sandoměřská kněžna zřejmě v letech 1161 - 1194, mazovská kněžna v letech 1186-1194, regentka v Krakově, Sandoměři a Mazovsku za své nezletilé syny Leška Bílého a Konráda Mazovského v letech 1194-1199/1200.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kazimír II. s Helenou a synem Boleslavem ve Vislici

Helena byla dcerou údělného knížete Konráda II. Znojemského z rodu Přemyslovců a Marie, dcery srbského župana Uroše Bílého. Polský diplomat a historik Jan Długosz přišel s hypotézou, že Helena byla dcerou haličského knížete, z kroniky Wincenta Kadłubka ovšem jednoznačně vyplývá, že starším bratrem polské kněžny byl český kníže Konrád II. Ota. Přesné datum sňatku Heleny s nejmladším synem Boleslava Křivoústého Kazimírem II. je nejisté. Uvažuje se o rozmezí let 1160 až 1165 (nejpozději 1166). V manželství se narodilo sedm dětí, z toho pět synů.

Kazimír zemřel 5. května 1194, přičemž jejich dva přeživší synové byli ještě nezletilí. Regentské vlády v Malopolsku a Mazovsku se ujala Helena spolu s krakovským biskupem Fulkem a krakovským vévodou Mikulášem. Začaly však krvavé boje mezi Kazimírovými syny a jeho starším bratrem, Měškem III. Starým, které trvaly až do roku 1198, kdy se regentka Helena dovolala pomoci velkopolského knížete. Měšek měl získat Krakov, synové Kazimíra Kujavsko.

Silný politický takt a inteligenci kněžny Heleny oceňuje ve své kronice i Wincent Kadłubka, který ji jistě znal osobně. Helena Znojemská zemřela mezi lety 1202 a 1206. Jan Długosz tvrdí, že žila ještě v roce 1212, což ovšem s jistotou pravda není.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Ze svazku Kazimíra II. a Heleny se narodilo sedm dětí:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Eudoxia Kyjevská
Znak z doby nástupu Polská kněžna
11771194
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Lucie z Rujány

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Helena Znojemská ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku Helena znojemska na polské Wikipedii.