Matiční gymnázium Ostrava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matiční gymnázium Ostrava
1911 - České střední školy.jpg
ZkratkaMGO
Právní formapříspěvková organizace
ZřizovatelMoravskoslezský kraj
Datum založení1. září 1897
REDIZO600017508
ŘeditelMgr. Ladislav Vasevič
ZástupceMgr. Zdeňka Čeledová Platošková
PaedDr. Karel Mohelníček
AdresaDr. Šmerala 25
728 04  Ostrava
Zeměpisné souřadnice
Oficiální webhttp://www.mgo.cz
Obory vzdělávání
  • 79-41-K/401 Gymnázium všeobecné (4leté)
  • 79-41-K/81 Gymnázium všeobecné (8leté)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matiční gymnázium Ostrava (zkráceně MGO) je nejstarší dodnes existující ostravské gymnázium. Jeho zřizovatelem je Moravskoslezský kraj. Mottem školy je „tradice – kvalita – budoucnost pro 21. století“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1885 vznikla Matice ostravská, která se začala zabývat vznikem první české střední školy v Ostravě. Vznikl spor, zda by to měla být střední škola odborná (jak prosazoval důlní podnikatel Ignác Vondráček), nebo gymnázium. Nakonec v roce 1896 zvítězila druhá varianta.

Soukromé „Matiční české reálné gymnázium“ bylo slavnostně otevřeno 16. září 1897. Ředitelství a jedna třída sídlily v Národním domě, druhá třída v domě Katolických tovaryšů na Přívozské ulici. V prvním školním roce bylo přijato 90 žáků. Konstantin Grünwald, tehdejší starosta Moravské Ostravy, provoz štědře dotoval, navíc škole prodal za symbolickou cenu pozemek ve středu města na výstavbu vlastní budovy. Budova na dnešní Matiční ulici 5 byla dána do provozu v září 1898.

V roce 1901 se předsedou Matice ostravské stal Edmund Palkovský. Pod jeho vedením byl ústav rozdělen na gymnázium a reálku. Matice také vystavěla vlastním nákladem novou budovu pro gymnázium (tehdejší Matiční ulice 7, dnešní ulice Dr. Šmerala 25). Ta byla dána do provozu od školního roku 1905/1906. Zestátněním gymnázia od 1. září 1907 byla de facto potvrzena jeho dobrá úroveň.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době vzdělává škola žáky ve dvou denních oborech studia zakončených maturitou – čtyřletém a osmiletém všeobecném gymnáziu. Škola nabízí velké množství odpoledních vzdělávacích, kulturních i sportovních aktivit. Každoročně gymnázium pořádá Týden vědy a Týden jazyků, který dává studentům možnost rozvíjet své obzory. Studenti v minulých letech nacvičili muzikál Jesus Christ Superstar a představení Muzikálové melodie, jenž sklidili u publika velkou oblibu.

Významní absolventi[editovat | editovat zdroj]