Troja (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Troja
Kefuszki.jpg
Délka toku40 km
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Troja je nevelká řeka ve vojvodstvích opolském i slezském na jihu Polska v pohoří Opavská pahorkatina (Płaskowyż Głubczycki). Je pravým a nejdelším přítokem Psiny. Na řece Troji leží město Ketř.

Popis toku řeky a historie[editovat | editovat zdroj]

Řeka pramení v Powiatu głubczyckém v Přírodním parku Rajón Mokré – Levice. Řeka protéká řadou vesnic Hlubčického okresu a částí Slezského vojvodství, kde má svoje ústí. Je periodickou řekou, napájenou podzemními vodami, její hladina se však zvedá v důsledku srážek a tání. Pramen Troji se nachází u Petrovic poblíž Krnova, řeka sama nemá významných přítoků; jde většinou o větší potoky a strouhy.

V roce 1997 bylo provedeno prohloubení a rozšíření koryta řeky, díky tomu při tisícileté vodě v roce 2007 řeka nevystoupila z břehů, třebaže dříve opakovaně zaplavovala část města Ketř (naposledy v letech 1995–1999).

U vsi Włodzienin (Vladěnín) byla v roce 2006 vybudována retenční nádrž Włodzienin (polsky zbiornik retencyjny Włodzienin[1]), neboť při velkých dešťových srážkách nebo náhlých záplavách dochází k prudkému nárůstu množství vody v korytě. Nádrž bude chránit před povodněmi území dolního toku Troji, má zajistit bezpečí obyvatel v této oblasti a zamezit přílivu velkého množství vod do Odry v době vysokého stavu vody; v nádrži se dnes chovají ryby. Nezanedbatelné bude i využití turistické, ale dnes je v ní koupání zakázáno, protože okolní vsi nemají vybudované kanalizace s čističkami a splašky tečou přímo do retenční nádrže.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

  • Pravé – Wierzbiec, Glinik, Kałuża (Dopływ z Posucic, něm. Kaluscha) + Potok Jędrychowicki, Morawa (Morawka), Potok Rozumicki.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Troja (rzeka) na polské Wikipedii.

  1. Zbiornik retencyjny Włodzienin, URL: http://www.wlodzienin.cba.pl/galerie/zbw/index.php Archivováno 25. 3. 2008 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]