Jan Němec (spisovatel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Němec
Jan Němec.jpg
Narození21. června 1981 (40 let)
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatel, novinář, básník a fotograf
Alma materFakulta sociálních studií Masarykovy univerzity
Filozofická fakulta Masarykovy univerzity
Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění
Žánrpoezie a próza
Významná dílaDějiny světla
OceněníCena Evropské unie za literaturu (2014)
Česká kniha (2014)
RodičeLudvík Němec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Němec (* 21. června 1981, Brno) je český spisovatel.


Život[editovat | editovat zdroj]

Studoval sociologii a religionistiku na Masarykově univerzitě a také divadelní dramaturgii na Janáčkově akademii múzických umění. Pracuje jako redaktor časopisu a nakladatelství Host, pravidelně přispívá do týdeníku Respekt. Je dramaturgem literárního pořadu U zavěšené knihy na ČT art. Od roku 2014 je předsedou nově vzniklé Asociace spisovatelů.[1]

Je synem spisovatele Ludvíka Němce.[2]

Debutoval sbírkou poezie První život (2007). Za svou prozaickou prvotinu, soubor povídek Hra pro čtyři ruce (2009) byl v roce 2010 nominován na Cenu Jiřího Ortena.[3] Podtitul "Málem milostné povídky" ukazuje na téma většiny z nich - problematické milostné vztahy, tím či oním způsobem nenaplněné.

V roce 2013 vydal rozsáhlý román Dějiny světla, beletrizovaný životopis českého fotografa Františka Drtikola. Němec zde v nezvyklé du-formě vypráví jeho život od dětství až po stáří. Název románu odkazuje k tomu, že světlo bylo ústředním symbolem Drtikolova života, provázelo ho nejdříve jako fotografa a posléze jako duchovního učitele.

Jan Němec za tento čtenáři i kritikou ceněný román obdržel cenu Česká kniha[4], Cenu Evropské unie za literaturu[5] a byl nominován na Magnesii Literu v kategorii próza i Cenu Josefa Škvoreckého.[6] Podle románu by měl vzniknout i film.[7]

12 odstavců o próze[editovat | editovat zdroj]

Společně s generačně spřízněnými spisovatelkami Janou Šrámkovou a Ivanou Myškovou publikoval v Respektu polemický text 12 odstavců o próze, v němž se vymezili vůči některým mechanismům soudobého literárního provozu.[8] Text vzbudil řadu souhlasných i odmítavých reakcí.

Jan Němec je v současné době předsedou Asociace spisovatelů.[9]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BEZR, Ondřej: Magnuskova Obec spisovatelů diskredituje obor, autoři založili Asociaci. iDNES.cz 1. prosince 2014. Dostupné online.
  2. KUBÍČKOVÁ, Klára: O ceny Magnesia Litera se utká Rudiš, Hakl i otec a syn Němcovi. iDNES.cz 5. března 2014. Dostupné online.
  3. VANÍČEK, Jan. Letošní Ortenova cena je za revoltu [online]. Deník Referendum, 2010-05-17. Dostupné online. 
  4. KADLECOVÁ, Kateřina. Cena Česká kniha patří Němcovi, cena čtenářů ČK Noskové. Čtenáři Reflexu volili Kadlečkovou [online]. Reflex, 2014-05-19. Dostupné online. 
  5. VETEŠKOVÁ, Michaela; POLÁK, Pavel. Cenu EU za literaturu získal Jan Němec za román o Drtikolovi [online]. Český rozhlas, 2014-10-08 [cit. 2014-10-08]. Dostupné online. 
  6. Na Škvoreckého cenu mají nominace Hakl, Hůlová či Reiner [online]. Týden, 2014-10-01. Dostupné online. 
  7. KUČERA, Štěpán: Chceme se prát za literaturu, říká předseda Asociace spisovatelů Jan Němec. Právo. Dostupné online.
  8. NĚMEC, Jan; ŠRÁMKOVÁ, Jana; MYŠKOVÁ, Ivana. Literární dílo nechápeme jako politickou tribunu [online]. Respekt, 2013-12-14. Dostupné online. 
  9. http://asociacespisovatelu.cz/o-asociaci/vedeni/
  10. Láska, psaní a současnost. Možnosti milostného románu na Vltavě. Program [online]. 2020-04-05 [cit. 2020-04-16]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]