Velké kino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Velké kino
Velké kino pod hotelem Moskva
Základní informace
Architekt František Lydie Gahura
Poloha
Adresa náměstí Práce čp. 2511, Březnická, Zlín, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Kód památky 51094/7-8999 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velké kino se nachází v centru Zlína. Spolu s ostatními funkcionalistickými budovami (tržnice, obchodní dům, hotel Moskva a 21. budova) tvoří dominantu náměstí Práce a je jednou z charakteristických tváří centra moderního Zlína. Funkcionalistickou stavbu architekta Františka Lydie Gahury nechala v roce 1932 postavit firma Baťa, původně jako provizórium. I díky tomu při stavbě byla použita unikátní svařovaná ocelová konstrukce, v takovém rozsahu vůbec poprvé na území tehdejšího Československa.[1] Od roku 1961[2] se v něm každoročně koná Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Budova je od roku 2001 chráněna jako kulturní památka.[3]

Původní kapacita sálu kina převyšovala 2 500 míst, jednalo se o první objekt kulturní vybavenosti ve Zlíně určený pro masovější návštěvy. Svou ohromnou kapacitou se stalo největším předválečným kinem v Československu.[4] I současný počet míst (1 010) řadí toto kino k největším kinosálům v republice. Podle údajů Unie filmových distributorů se Velké kino umisťuje v celkové roční návštěvnosti mezi prvními pěti z celkového počtu 154 kin v Česku.[5]

Kino je vybaveno dvěma promítacími přístroji Meo 5 umožňujícími promítání 35 mm filmů a dvěma provozuschopnými staršími promítacími přístroji UM 70/35, které umožňují promítání 70 mm filmů. Ačkoli toto kino dlouhá léta nemohlo promítat 70 mm filmy celé, neboť jeden z projektorů byl vystaven ve vestibulu, zatímco druhý fungoval jako záložní při případné poruše modernějších promítacích strojů, v roce 2012 při příležitosti filmového festivalu a následné přehlídky 70 mm filmů k výročí 80 let provozu kina, byl vystavený projektor trvale přemístěn zpět do promítací kabiny a v současnosti jsou oba stroje kdykoli připraveny k akci. Kino bylo také digitalizováno a je tak vybaveno i digitálním promítacím přístrojem. Kromě toho byl při poslední rekonstrukci začátkem 21. století instalován velmi kvalitní zvukový systém Dolby Digital Sorround Ex. V současnosti se tak v kině mimo projekce filmů konají přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku a také koncerty. Kromě toho se v kině pořádají i festivaly outdoorových filmů, přehlídky krátkých filmů a podobně.

V roce 2016 byl vypracován posudek, podle kterého má kino narušenou statiku střechy, stěn a nosných konstrukcí, kino je tak od 1. 3. 2016 uzavřeno.[6] Pro další provoz je potřebná komplikovaná rekonstrukce budovy, s níž však město Zlín, které kino vlastní. počítá. V současné době se připravuje ve spolupráci s památkáři rekonstrukce, po jejímž ukončení bude kino nadále sloužit svému účelu.[7] Akce, které se obvykle pořádají ve Velkém kině byly dočasně přesunuty zejména do zlínského multikina Golden Apple Cinema v obchodním centru Zlaté jablko na náměstí Míru.

Před Velkým kinem od roku 2006 nalezneme Zlínský chodník slávy, jenž se každoročně, během filmového festivalu, rozšiřuje. Hvězdu zde mají osobnosti spojené s filmem pro děti a mládež. [8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Velké kino, 1932 | OFICIÁLNÍ STRÁNKY MĚSTA ZLÍNA. www.zlin.eu [online]. [cit. 2018-01-31]. Dostupné online. (česky) 
  2. http://www.zlinfest.cz/dokument.php?id=DOC00001
  3. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav. Identifikátor záznamu 444746 : Velké kino. Památkový katalog. MonumNet [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 
  4. Velké kino, 1932 | OFICIÁLNÍ STRÁNKY MĚSTA ZLÍNA. www.zlin.eu [online]. [cit. 2018-01-31]. Dostupné online. (česky) 
  5. http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=1&id=4745
  6. Největší kino v Česku má narušenou statiku, další promítání by byl hazard. iDNES.cz [online]. 2016-03-01 [cit. 2017-09-23]. Dostupné online. 
  7. Zlínský magistrát chce zachránit historické Velké kino i přes jeho špatný stav. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2018-01-31]. (česky) 
  8. Zlínský Chodník slávy se rozrostl o Jiřinu Bohdalovou a bratry Dlouhé. Brno. 2011-06-01. Dostupné online [cit. 2018-02-01]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]