Kostel svatého Petra a Pavla (Bohdíkov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Petra a Pavla
Kostel v roce 2008
Kostel v roce 2008
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Olomoucký
Okres Šumperk
Obec Bohdíkov
Souřadnice
Kostel svatého Petra a Pavla (Bohdíkov) (Česko)
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze Olomouc
Děkanát Šumperk
Farnost Bohdíkov
Status farní kostel
Architektonický popis
Stavební sloh baroko
Výstavba 1725
Specifikace
Stavební materiál zděný
Další informace
Kód památky 23097/8-841 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Petra a Pavla v Bohdíkově je barokní stavbou z 18. století. Kostel s ohradní zdí byl v roce 1964 zapsán na seznam kulturních památek.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V Bohdíkově stál původně dřevěný kostelík s farou, který však vyhořel v roce 1678. Nový kostel dal postavit v roce 1725 kníže Josef Jan Adam z Lichtenštejna. Pozemek, na kterém kostel stojí, byl močálovitý, proto musel být zpevněn dřevěnými piloty a to tak vysoko, jak je od země k oknům. Věž musela být postavena za apsidu, nikoliv ke vchodu kostela, kde bylo propadnutí země největší. Kostel býval obklopen hřbitovem, který byl zrušen v roce 1892. Od roku 1958 patří kostel společně se zdí, která ohrazovala původní hřbitov, mezi kulturní památky ČR. V letech 1996–2001 prošel kostel celkovou rekonstrukcí.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Kostel je samostatně stojící jednolodní stavba s podélnou osou ve směru jihovýchod–severozápad. Loď obdélného půdorysu přechází v apsidu, ke které byla přistavěna hranolová věž s cibulovou střechou. Nad vstupem do kostela je osazen kamenný polychromovaný znak Josefa Adama Jana z Lichtenštejna s ústředním reliéfem Řádu zlatého rouna. Průčelí je ozdobeno pískovcovou sochou Madony v horní části rizalitu a po stranách nikami se sochami sv. Petra a Pavla.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Na tabernáklu hlavního oltáře je umístěna poloplastika Madony s dítětem. V závěru kněžiště je zavěšen monumentální obraz duchovních patronů kostela, zn. Josef Ringlhun 1853. Od téhož autora je obraz sv. Josefa na bočním oltáři v lodi.[2]

Nejhodnotnější součástí vnitřního vybavení kostela jsou obrazy barokního uničovského malíře Jakuba Zinka. Čtrnáct obrazů křížové cesty tvoří hlavní výzdobu celého interiéru. Od roku 2006 jsou postupně restaurovány.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-06-18]. Identifikátor záznamu 134082 : kostel sv. Petra a Pavla. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. SAMEK, Bohumil. Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A-I). 1. vydání. vyd. Praha: Academia, 1994. ISBN 80-200-0474-2. S. 78-79. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]