Jaroslav Hovadík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaroslav Hovadík
Narození 8. května 1935
Zlín
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 20. května 2011 (ve věku 76 let)
Litoměřice
ČeskoČesko Česko
Povolání sochař a malíř
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Hovadík (* 8. května 1935, Zlín - 20. května 2011, Litoměřice) byl český grafik, malíř a sochař. Byl to známý autor mnoha sochařských a malířských děl, které díky výstavám v Česku i po celém světě znají ctitelé umění v mnoha zemích, působil v USA, Kanadě, v Německu a dalších zemích.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Zlíně a až do své emigrace do Kanady v roce 1968, kde působil 11 let, žil ve Fryštáku. Studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti (19521955). Potom chodil na přípravku pro vysoké školy umělecké v Praze (19551956) a v letech 19561957 studoval Akademii výtvarných umění v Praze. Na uměleckou scénu vstoupil jako malíř a od roku 1962 také jako vynikající grafik a autor objektů a asambláží.

Ve výtvarnictví se přiblížil osobnostem jako Vladimír Boudník nebo Antonín Tomalík. Patřil k zakladatelům zlínské výtvarné skupiny 5+2.

Z Kanady se přestěhoval do Francie. V roce 1986 se usadil v Muhlheimu v Německu. Tam se stal členem Svazu německých umělců. Po sametové revoluci se často vracel i do Česka, usadil se ve městě Litoměřice, kde pokračoval ve své tvorbě až do smrti. Podle serveru ceskapozice.cz se jednalo o umělce, srovnatelného např. s Kupkou, Váchalem, Zrzavým, Divišem či Valterem. Jeho osobnost vyzařovala neutuchající energii i intenzivní potřebu tvořit.

Vystavoval například ve Spojených státech, Austrálii, Indii nebo Africe.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]