Přeskočit na obsah

Žďár nad Sázavou 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Žďár nad Sázavou 2
Areál zámku
Areál zámku
Lokalita
Charakterměstská čtvrť
ObecŽďár nad Sázavou
OkresŽďár nad Sázavou
KrajKraj Vysočina
Historická zeměMorava + Čechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel2 139 (2021)[1]
Katastrální územíZámek Žďár (10,08 km²)
PSČ591 02
Počet domů453 (2011)[2]
Žďár nad Sázavou 2
Žďár nad Sázavou 2
Další údaje
Kód části obce412813
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žďár nad Sázavou 2 je částí Žďáru nad Sázavou územně shodnou s katastrálním územím Zámek Žďár (německy Saar-Schloß). Zástavba jakož i většina katastru leží na Moravě, ale severní část vodní nádrže Pilská původně náležela k sousedním českým vsím Stržanovu a Polničce.

Katastrální území této části Žďáru nad Sázavou je pojmenované podle zdejšího zámku. Lidově se dosud užívá převážně název Klášter, odkazující k bývalému cisterciáckému klášteru, zrušenému v době josefinských reforem na konci 18. století.

Nejstarší písemná zmínka této čtvrti je z roku 1252, kdy byl založen cisterciácký klášter, kdysi rodový klášter českého šlechtického rodu Lichtemburků. Vznikla zde Žďárská kronika, jejímž autorem je Jindřich Řezbář, který je hlavním informátorem o vztazích Lichtemburků v druhé polovině 13. století.

Z historických památek se zachoval klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie - druhý nejdelší na Moravě (kde by snad mělo být lichtemburské pohřebiště), rozsáhlý klášterní komplex s hospodářskými budovami (Zámku, patřící rodině Kinských), hospodářský dvůr Lyra, klášterní zájezdní hostinec Táferna, barokní morový hřbitov a barokní most se sochami přes Stržský potok.

Mimořádně významnou památkou je poutní kostel sv na Zelené hoře Kostel svatého Jana Nepomuckého, zařazený v seznamu UNESCO. V areálu Zámku, patřícího moravské větvi rodiny Kinských, bylo vybudováno multimediální Muzeum nové generace.

Dnešní zástavba má převládající charakter rodinných domů vystavěných hlavně v letech 1960-1970. V katastru území se nachází rybníky vhodné pro rekreaci a rybolov a také již výše zmíněná vodní nádrž Pilská. Územím prochází silnice I. třídy č. 37.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-11-01].
  2. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. Český statistický úřad. 21. prosince 2015. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]