Buzici

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Buzici (Buzicové) je jméno staročeského panského rodu. Jméno vzniklo pravděpodobně z četného používání jména Budislav (zkráceně Buzek či Buz). Ovšem němečtí historici (Otto Posse, Reinhard Wenskus, Stefan Pätzold) odvozují jméno od jména Burkhard a rod se dává do souvislosti s rodem Wettlinů.

Původ a počátky tohoto rodu jsou poněkud nejasné, jedním z prvních doložených členů tohoto rodu (jisté je, že se nejedná o zakladatele) je Jetřich z Buzic (někdy též Dietrich, Dětřich či Dětříšek, někdy z Buzkovic), který zemřel ve válce proti Polákům roku 1110 v bitvě u řeky Trutiny. Jetřich je pro tento rod zajímavý i tím, že jeho synové později tvrdili, že přemohl divokou svini beze zbraně, a poté si s její hlavou ozdobil štít. Tímto se do jejich znaku dostala svině. Není bez zajímavosti, že Václav Hájek z Libočan tuto historku přisoudil Bivojovi, čímž tento rod spojil s vojvodou Krokem.

Rod lze souvisle sledovat až od Jiříka z Buzce (zemřel po roce 1147). Jeho synem byl Jiřík z Jiříkovic (zemřel po roce 1209), do tohoto roku byl královský stolník. Po něm tento úřad převzal jeho mladší syn Oldřich (Vlricus), který jej vykonával do roku 1232 (starší se věnoval církevní dráze a byl bezdětný). Pravděpodobně tento Oldřich či nejpozději jeho syn (taktéž Oldřich, zemřel 1271) přejali jméno Zaječek. Každopádně od Oldřicha je o jeho potomcích uvažováno jako o pánech z Valdeka a ze Žebráka pozdější Zajícové z Hazmburka.

Za zánik této větve Buziců bývá považována smrt mladého, bezdětného Zdislava v roce 1248 (syn Oldřicha zemřel po roce 1232).

Druhá větev tohoto rodu začíná Jaroslavem (1193 – asi 1230 nebo 1237), který měl tři syny Heřmana (12131224), Budislava a Jaroslava. Přičemž Budislav je považován za zakladatele Lvů z Rožmitálu. Od Budislava dále svůj původ odvozovali ještě páni z Březnice a páni z Třemšína.

Rody odvozující se od Buziců[editovat | editovat zdroj]

Panské rodiny[editovat | editovat zdroj]

Vladykové[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]