Viniční dům č. p. 145 (Pavlov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Viniční dům čp. 145
Pavlov (BV), Česká 145.jpg
Poloha
AdresaPavlov, ČeskoČesko Česko
UliceČeská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky21938/7-1631 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Viniční dům č. p. 145 v Pavlově v okrese Břeclav je nadsklepní vinařský dům patrového uspořádání s neporušenou dispozicí ze 17. století, který byl v minulosti obýván drobnějším majitelem vinic. Památkově chráněn je od roku 1958 a 1. října 2014 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Historie domu[editovat | editovat zdroj]

Nedílnou součástí sídelního útvaru Pavlov je rovněž pozoruhodný soubor nadsklepních vinařských domů patrového uspořádání, které byly v minulosti obývány drobnějšími majiteli vinic. Charakteristickým znakem vinařských domů je často i nika pro sošku světce, nejčastěji sv. Urbana jakožto patrona vinařů. Nadsklepní vinařské domy s renesančními a barokními jádry jsou soustředěny převážně podél České ulice a ulice Na Cimbuří, které se nacházejí západním směrem od návesního prostoru.

Výstavné nadsklepní domy s lisovnami a sklepy v podzemí si zde stavěli bohatí místní sedláci ve stylu měšťanů z Mikulova již od 17. století. Soubor nadsklepních vinařských domů v České ulici představuje celek mimořádné architektonické a urbanistické hodnoty, a proto byl spolu s historickým jádrem Pavlova prohlášen vesnickou památkovou rezervací z nichž devatenáct je památkově chráněno.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nadsklepní dům v obdélníkovém půdorysu má vinný sklep zaklenutý valenou klenbou. Patro je přístupné žudrem z polní ces­ty se skládá ze dvou místností, zaklenutých křížovou klenbou s hřehínky. Na přední fasádě se nachází bosáš provedená ve sgrafitu. Dveře jsou původní s původním kováním. Fasáda je od sedlové střechy, která je pokrytá taškami, oddělená římsou. V předním štítu uprostřed se nachází kruhová římsa se 4 větracími okénky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]