Pivovar Janovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pivovar Janovice
StátČeskoČesko Česko
MístoJanovice u Rýmařova
Založen1721
Majitel pivovaruZdeněk Strnadel, Jakub Kříž, Přemysl Košut
Roční produkce10 000 hl (začátkem 20. století)
AdresaJanovice u Rýmařova
Zámek 11/3
739 42
Souřadnice
Map
Kontakte-mail: pivovarjanovice@gmail.com
Oficiální webhttps://pivovar-janovice.cz
Kód památky42153/8-93 (PkMISSezObrWD) (součást památky Janovice)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pivovar Janovice je bývalý pivovar ve vlastnictví rodu Harrachů nacházející se v obci Janovicích u Rýmařova. Založen byl roku 1721.[1] Pivovar leží v těsné blízkosti Státního zámku Janovice u Rýmařova. Nachází se v CHKO Jeseníky. Budova pivovaru je památkově chráněna od 29. ledna 2003.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie pivovarnictví na panství v Janovicích sahá až do roku 1584.[1] Pivo se v té době vařilo přímo v budově současného janovického zámku. V roce 1721 byl však pivovarský provoz vymezen do samostatné budovy dnešního bývalého pivovaru.

Na přelomu 19. a 20.[3] století byl pivovar významně přebudován do současné podoby. Byly zavedeny moderní technologie výroby piva a to včetně parního stroje. Významně se tak mohl zvýšit výstav až na cca 10 000 hl[1] ročně. V roce 1937 přešel pivovar do rukou dědiců harrachovského majetku rodu Rosty-Forgách.

Vydáním Dekretu Ministerstva zemědělství a výživy ze dne 17. června 1946 byl provoz pivovaru ukončen.

V letech 1946–1948 vznikla rekonstrukcí starého pivovaru luštírna, jež byla divizí Pošumavské luštírny.[4] Její provoz byl ukončen 1. ledna roku 1970.

8. června 2018 přešla budova bývalého pivovaru do soukromého vlastnictví.

Historické technologie[editovat | editovat zdroj]

Na přelomu 19. a 20. století byl pivovar masivně přebudován a vybaven moderními technologiemi. K pivovaru přibyl parní stroj a vybudovala se budova chladného hospodářství.

Mechanická energie potřebná při výrobě piva (míchání, čerpání, šrotování, zdvihání) byla distribuována pomocí systému transmisí a kožených řemenů. Ohřev vystírací a rmutovací pánve byl pak realizován přes nepřímý otop párou.

Elektrárna[editovat | editovat zdroj]

V těsném sousedství pivovaru se též nacházel objekt patřící Harrachům s vodní elektrárnou o výkonu 25,16 kW.[5] Tento objekt zde prokazatelně stál v roce 1930, ale pravděpodobně byl zbudován již o 25 let dříve. Podle vnitřního uspořádání moderních rozvodů transmisí a umístění elektromotorů je vysoce pravděpodobné, že byl pivovar v začátku 20. století elektrifikován právě zmiňovanou vodní elektrárnou a systém transmisí byl propojen společně s parním strojem, který již mohl primárně sloužit pro otop pánví a energetickou potřebu špičkového výkonu např. pro obsluhu výtahů již mohl poskytovat elektromotor.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1994 byla na pivovaru kompletně opravena střecha, která zabránila rychlejšímu chátrání budovy.

Podle dochovaných interních směrnic z doby provozu luštírny se do objektu nemělo investovat nic více, než nezbytně nutné výdaje jako např. výměna prasklé žárovky.[zdroj?]

Díky pomoci dobrovolníků se podařilo celý objekt vyčistit, následně začaly přípravné práce na sanaci poškozených míst a příprava výkresové dokumentace pro nutné rekonstrukce.

V jedné části budovy se zároveň nachází ve dvou podlažích 6 bytových jednotek.

Zapsaný spolek[editovat | editovat zdroj]

Dne 30. července 2020 byl do spolkového rejstříku zapsán Spolek pro Obnovu pivovaru v Janovicích.[6]

Účelem spolku je záchrana a obnova pivovaru v Janovicích u Rýmařova, pořádání kulturních a společenských aktivit v místě pivovaru; pořádání dobrovolnických, hudebních, divadelních a dalších kulturních akcí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Pivovary.Info. www.pivovary.info [online]. [cit. 2020-12-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-03-21. 
  2. pivovar - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2020-12-09]. Dostupné online. 
  3. Harrachův pivovar v Janovicích na Rýmařovsku. www.turistika.cz [online]. [cit. 2020-12-09]. Dostupné online. 
  4. Semenářský závod. semenarskyzavod.cz [online]. Dostupné online. 
  5. Malé vodní elektrárny. mve.energetika.cz [online]. Dostupné online. 
  6. Veřejný rejstřík a Sbírka listin - Ministerstvo spravedlnosti České republiky. or.justice.cz [online]. [cit. 2020-12-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]