Jiří Maria Veselý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Profesor
Jiří Maria Veselý OP

Jiří Maria Veselý v roce 1995
Církev římskokatolická
Znak Template-Priest.svg
Zasvěcený život
Institut dominikáni
Osobní údaje
Rodné jméno Leopold Veselý
Datum narození 15. listopadu 1908
Místo narození Protivanov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí 31. srpna 2004 (95 let)
Místo úmrtí Olomouc
Česká republikaČeská republika Česká republika
Národnost česká
Rodiče Jan Veselý
a Marianna, roz. Kolísková
Povolání římskokatolický duchovní

Profesor Jiří Maria Veselý OP (15. listopadu 1908, Protivanov31. srpna 2004, Olomouc) byl římskokatolický kněz řádu dominikánů, politický vězeň a archeolog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jiří Maria Veselý se narodil jako Leopold Veselý v Protivanově na Moravě v tradiční věřící rodině, ze které v minulosti vzešlo několik kněží a řeholníků. Jeho rodiči byli Jan Veselý (* 11. 6. 1883 v Protivanově) a Marianna, roz. Kolísková (* 23. 7. 1888 tamtéž).

Prožil jakousi osobní konverzi a vstoupil k dominikánům v Olomouci. Řád jej poslal studovat do Říma na universitu Angelicum, spravovanou právě dominikány. V Římě se náhodně zúčastnil pohřbu řeholníka Hyacinta Marii Cormiera, shodou okolností mohl nést rakev s jeho tělem. Právě za jeho římských studií vypukla 2. světová válka. Rektor university jej zapojil do odboje. Ve Veroně jen tak tak unikl trestu smrti zastřelením, protože byl křivě obviněn z kolaborace s Němci.

Po válce jej měl ministr obrany a pozdější prezident Ludvík Svoboda jako sekretáře. V roce 1946 se stal převorem pražského dominikánského kláštera u kostela sv. Jiljí. Tam působil do roku 1950, kdy byl se spolubratřími internován v klášteře v Želivi na Pelhřimovsku, který tehdy fungoval jako internační tábor pro katolické duchovní pro režim zvláště „nebezpečné“.

V Želivi se octl na pokraji smrti. Po špatných injekcích dostal celkovou otravu krve a lékař mu dával jen několik dní života. Nepochopitelným způsobem (který on sám označoval za zázrak) se však uzdravil. Čtrnáct dní po jeho uzdravení byl internační tábor v Želivském klášteře zrušen a kněží byli propuštěni. Otec Jiří se vrátil do rodného Protivanova a hledal zaměstnání. Pan farář mu obstaral místo na vykopávkách na Velehradě.

Otec Jiří tam na sebe upozornil StB tím, že objevil údajný hrob arcibiskupa sv. Metoděje. Tato informace byla nepřijatelná a na pokyn StB byly vykopávky zničeny. Otec Jiří si je ale stihl fotograficky zdokumentovat.

V době politického uvolnění v roce 1968 na pokyn představeného odcestoval do Itálie, vyučovat na univerzitu. Zde se seznámil s papežem Janem Pavlem II., který jej pověřil výzkumem pohřebiště pod bazilikou sv. Petra ve Vatikánu.

Závěr života[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 se vrátil do dominikánského konventu v Olomouci, kde se vzdor svému věku celkem aktivně zapojil do života komunity a psal knihy.

Zemřel 31. srpna 2004 v 1.00 v noci, obklopen modlícími se spolubratry z komunity. Pohřeb se konal 8. září o svátku Narození Panny Marie v klášterním kostele dominikánů v Olomouci, hlavním celebrantem byl Msgre. Dominik Duka OP, biskup z Hradce Králové, a po mši svaté byl P. Veselý uložen do řádové hrobky na ústředním hřbitově v Olomouci.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]