Dědice (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dědice
Celkový pohled
Celkový pohled
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba 13. století
Přestavba 15. století
Poloha
Adresa Hamiltony, Vyškov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Dědice
Dědice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 28156/7-3929 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dědice je zřícenina hradu, která leží v okrese Vyškov v místní části města Vyškov Hamiltonech. Od roku 1970 je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad byl postaven ve 2. polovině 13. století Milotou z Dědic, který se po hradu uvádí roku 1278. Ve 14. století je nazýván "Starým Hradem" náležícím Šternberkům, zatímco "Novým hradem" je nazýván nově zbudovaný hrad Stagnov. Ještě roku 1372 měli páni ze Šternberka na hradě svého purkrabího. Roku 1381 nechal zapsat na dědickém panství věno své ženě Anně Petr ze Šternberka. Podle archeologických nálezů hrad zanikl v samém počátku 15. století, tedy v době, kdy na Moravě doznívaly nepokoje z markraběcích válek. Zbytky hradu byly použity kolem roku 1770 na výstavbu nové osady Hamiltony. Z hradu se tak do dnešní doby zachovaly pouze pozůstatky v podobě velkého valu a zbytků zdiva v okolí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2018-12-21]. Identifikátor záznamu 139438 : Hrad – Hrádek, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]