Přeskočit na obsah

Pavel Konzbul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho Excelence
Mons. Ing. Mgr. Pavel Konzbul, Dr.
14. sídelní biskup brněnský
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
SídloBrno
Jmenování26. května 2022
Uveden do úřadu29. června 2022
PředchůdceVojtěch Cikrle
HesloVia, veritas, vita
Cesta, pravda, život
ZnakZnak
Zasvěcený život
HnutíLaická sdružení sv. Dominika
Svěcení
Jáhenské svěcení18. ledna 2003
světitel Vojtěch Cikrle
Kněžské svěcení28. června 2003
světitel Vojtěch Cikrle
Biskupské svěcení29. června 2016
světitel Vojtěch Cikrle
1. spolusvětitel Jan Graubner
2. spolusvětitel Josef Hrdlička
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
Osobní údaje
ZeměČeskoČesko Česko
Datum narození17. října 1965 (58 let)
Místo narozeníBrno-Juliánov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostčeská
Povolánířímskokatolický duchovní
Alma mater
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavel Konzbul (* 17. října 1965 Brno-Juliánov)[1] je moravský římskokatolický duchovní a 14. biskup brněnský. Jako pomocný biskup v Brně užíval coby titulární biskupství zaniklé biskupství v Litomyšli. Od února 2019 do června 2022 byl generálním vikářem brněnské diecéze.[2] Papež František jej jmenoval brněnským diecézním biskupem o Slavnosti Nanebevstoupení Páně 26. května 2022. Do úřadu byl uveden na svátek sv. Petra a Pavla (patronů diecéze) v den výročí jeho biskupského svěcení dne 29. června 2022. Napsal také řadu knih (obsahujících převážně kázání), které vyšly v brněnském nakladatelství Cesta.

Na diecézní pouti v Předklášteří u Tišnova

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval brněnské gymnázium Křenová a elektrotechnologii na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně, kterou absolvoval v roce 1989.[3] Poté vykonal roční základní vojenskou službu a nastoupil do brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd České republiky, kde se věnoval vývoji a konstrukci korekčních cívek magnetických polí pro tomografii nukleární magnetické rezonance. Externě také vyučoval na Fakultě elektrotechniky, kde získal i doktorský titul v oboru teorie elektromagnetického pole.

V roce 1995 vstoupil do Laického sdružení sv. Dominika, v němž později působil jako zástupce provinčního moderátora, a rovněž do olomouckého kněžského semináře. Teologické studium na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého dokončil roku 2000, kdy obhájil diplomovou práci na téma Vývoj v pojetí a poslání dominikánského laikátu ve XX. století. Od července 2002 pracoval jako pastorační asistent ve farnostech Letovice a Rozhraní a poté, co byl vysvěcen na jáhna, v nich byl ustanoven k jáhenské službě. Po kněžském svěcení, které přijal v roce 2003, působil jako kněz v Boskovicích a Hustopečích. V letech 20052013 byl spirituálem Biskupského gymnázia v Brně a poté působil jako farář brněnské katedrální farnosti.[3] V říjnu 2015 se navíc stal III. sídelním kanovníkem Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla v Brně.

Od roku 2011 také externě vyučuje na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, a to především studenty studijního oboru Učitelství křesťanské výchovy pro základní školy. Je jedním z prvních členů Společnosti pro církevní právo a členem Správní rady Masarykovy univerzity v Brně.

Biskupské svěcení 29. června 2016

Dne 21. května 2016 jej papež František jmenoval pomocným biskupem brněnským, jímž byl dříve až do svého emeritování v roce 2013 Petr Esterka, a titulárním biskupem litomyšlským.[4] Konsekroval jej brněnský biskup Vojtěch Cikrle se spolusvětiteli Janem Graubnerem a Josefem Hrdličkou (sídelním a pomocným biskupem olomouckým) o slavnosti svatých Petra a Pavla dne 29. června 2016 v brněnské katedrále, které jsou tito světci patrony. Biskupské svěcení živě přenášela TV Noe a Radio Proglas a biskup-hlavní světitel při něm ve své homilii vyzvedl fakt, že právě svěcený biskup je zároveň nositelem jména jednoho z těchto světců – sv. Pavla.[5]

Dne 29. června 2022 byl v katedrále sv. Petra a Pavla při mši, která se konala v 16 hodin, uveden jako biskup diecéze brněnské.

Biskupský znak[editovat | editovat zdroj]

Štít je čtvrcený. V prvním a čtvrtém černém poli je vztyčený stříbrný meč s červeným jílcem a záštitou, přeložený dvěma zlatými vztyčenými klíči (znak biskupství). Druhé a třetí pole je stříbrné, z červeného návrší v patě štítu vyrůstá červený heroltský kříž s povýšeným břevnem. Kříž je provázen černými majuskulními písmeny "alfa" a "omega" (osobní znak). Za štítem je zlatý procesní kříž, štít je převýšen zeleným biskupským kloboukem, z nějž po každé= straně splývá šest zelených střapců. Pod štítem se nachází osobní deviza biskupa: VIA VERITAS VITA (Cesta, pravda, život). Autorem návrhu znaku je Jan Oulík.[6]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CHENEY, David M. Bishop Pavel Konzbul [online]. Catholic-Hierarchy.org, 2021-01-28 [cit. 2022-05-26]. Dostupné online. (angličtina) 
  2. Biskup Konzbul novým generálním vikářem - Biskupství brněnské. www.biskupstvi.cz [online]. [cit. 2019-01-17]. Dostupné online. 
  3. a b Pavel Konzbul novým pomocným brněnským biskupem
  4. Papež jmenoval Konzbula jako nového pomocného biskupa pro brněnskou diecézi
  5. Biskupství brněnské. Homilie biskupa Vojtěcha na biskupském svěcení v Brně - Biskupství brněnské [online]. 2016-06-29 [cit. 2016-07-19]. Dostupné online. 
  6. https://www.biskupstvi.cz/pavel-konzbul

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Generální vikář brněnské diecéze
Předchůdce:
Jiří Mikulášek
od roku 2019 do roku 2022
Pavel Konzbul
Nástupce:
Pavel Kafka
Předchůdce:
Vojtěch Cikrle
Znak z doby nástupu 14. biskup brněnský
od roku 2022
Znak z doby konce vlády